birgün

21° AÇIK

BİRGÜN EGE 18.05.2021 19:30

"İsrail ile bütün ilişkiler kesilsin"

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile Didim Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail'in Hamas kontrolündeki Gazze'ye ve işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, “İsrail ile bütün siyasi, askeri ve ticari ilişkiler kesilsin” denildi

"İsrail ile bütün ilişkiler kesilsin"

BİRGÜN EGE

İsrail'in Hamas kontrolündeki Gazze'ye ve işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik saldırılarına tepki göstermek için İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Filistin halkına yönelik suçların sistemli olarak işlenmeye başladığı günün yıl dönümünde İsrail’in yeni saldırıları, Filistin’e yeni işgaller getirdiğini belirtti. Sarı, “Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesine yönelik İsrail saldırılarının sonucu olarak Filistin bir kez daha dünyanın gündeminde. İşgalciler Filistin halkının evlerine el koymaya çalışıyor, demografiyi değiştirme girişimlerini sürdürüyor. Dini ve ulusal simgelere yönelik utanmazca saldırılar devam ediyor. Sadece askeri güçler değil sivil yerleşimciler de Filistin halkına karşı saldırılarını sürdürüyor. Siviller öldürülüyor, Nekbe devam ediyor, ama onurlu Filistin direnişi de sürüyor! Ancak Filistin, Türkiye halkı için gazetelerin dış haberler sayfasında yer alan bir konu değildir. Filistin davası bizim davamızdır, Filistin'in kurtuluşu bizim kurtuluşumuzdur. Türkiye halkı emperyalizme ve siyonizme karşı direnen Filistin halkının hep yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir” diye konuştu.

israil-ile-butun-iliskiler-kesilsin-877284-1.

Sarı son olarak şunları kaydetti: “Bugün Filistin halkının yanında olmak demek, ‘Kurt ile yiyip çoban ile ağlayanlara karşı’ mücadeleyi de gerekli kılmaktadır. Bugün iktidara yakın çok sayıda Türkiyeli şirket İsrail’de yatırım yapmakta ve işgalcilerle ticarete devam etmektedir. Dahası bazı Türkiyeli firmalar çalıştırdıkları Filistinli işçilerin haklarını gasp etmekte ve onlara çifte mağduriyet yaşatmaktadır. Türkiye halkı hem işgalcilere hem de patronlara karşı Filistinli kardeşlerinin yanında olacaktır. Hükümeti ve sermaye çevrelerini bu riyakârlıktan vazgeçmeye, İsrail ile bütün siyasi, askeri ve ticari ilişkileri kesmeye çağırıyoruz! Hamasi nutukları bırakın, gereğini yapın: İsrail'i boykot edin, yatırımları geri çekin, İsrail’e ve yandaşlarına yaptırımlar uygulayın.”

DİDİM’DE DE İSRAİL SALDIRILARI KINANDI

israil-ile-butun-iliskiler-kesilsin-877285-1.

Didim Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri Didim Cumhuriyet Kent Meydanı’nda bir araya gelerek İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı. Burada açıklama yapan Platform temsilcileri Filistin halkıyla enternasyonal dayanışma içinde olduklarını belirterek, şu taleplerde bulundular:

*İsrail işgal ettiği Doğu Kudüs’ten ve diğer bölgelerden çekilmelidir.
*İşgalci ve saldırgan İsrail devletini destekleyerek cesaretlendiren başta ABD olmak üzere emperyalist devletler, desteklerini durdurmalıdır.
*AKP hükümeti İsrail ile tüm siyasi, ekonomik ve askeri anlaşmaları iptal etmelidir.
*Filistin üzerindeki işgal ve abluka son bulmalı, aşı ve gıdaya erişim sağlanmalıdır.
*Yaşasın mazlum Filistin halkının direnişi! Kahrolsun ABD!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol