birgün

6° AÇIK

İsrail, ilk kez bir Arap ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladı

İsrail BAE Büyükelçisi Amir Hayek iki ülke arasında ticareti yapılan ürünlerin yüzde 96'sında gümrük vergilerinin kaldırılmasını öngören bir serbest ticaret anlaşması imzalandığını duyurdu.

DÜNYA 31.05.2022 16:41
İsrail, ilk kez bir Arap ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladı
Abone Ol google-news

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), serbest ticaret anlaşması imzaladı. İsrail'in ilk kez bir Arap ülkesiyle imzaladığı anlaşmayla, iki ülke arasında yıllık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai'de serbest ticaret anlaşması imzaladığı bildirildi. BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sani ez-Zuyudi, Twitter hesabından İsrail ile kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması imzaladıklarını duyurarak, "Anlaşma, gelecek beş yıl içinde iki ülke arasındaki petrol dışı ticarette yılda 10 milyar doları aşan artışa yol açacak" paylaşımında bulundu.

'ORTADOĞU TARİHİNE YENİ BİR SAYFA'

Zuyudi ayrıca, "BAE ve İsrail, Ortadoğu tarihine yeni bir sayfa ekliyor; aralarındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmek, büyümeyi hızlandırmak ve yeni bir barış, istikrar, refah döneminin başlamasına katkıda bulunmak için çalışacaklar" ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett de Twitter hesabından, "İsrail ve BAE az önce tarihi bir Serbest Ticaret Anlaşması imzaladı. Bu, İsrail ile bir Arap ülkesi arasında imzalanan ilk tarihi ticaret anlaşması" şeklinde paylaşım yaptı.

Ülkeler arasındaki serbest ticaret anlaşmalarının imzalanmasının genellikle uzun yıllar aldığına işaret eden Bennett, bunun İsrail tarihinde imzalanan en hızlı serbest ticaret anlaşması olduğunu vurguladı. İsrail'in Abu Dabi Büyükelçisi Amir Hayek ise sosyal medya hesabından yüzlerce sayfadan oluşan anlaşmanın fotoğrafını paylaştığı mesajına "tebrikler" notunu ekledi.

BAE ile İsrail arasındaki anlaşmanın, ihracat ürünlerinin büyük kısmında gümrük vergilerini ortadan kaldırarak iki ülkenin ekonomisine birçok avantaj sağlaması öngörülüyor. Anlaşmaya göre, iki ülke arasında ticareti yapılan gıda, ilaç, elmas, mücevherat, gübre ve kimyasal maddeler üzerindeki tarifelerin yüzde 96 oranında düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması da söz konusu.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol