birgün

27° AZ BULUTLU

GÜNCEL 06.09.2019 12:41

İsrail'in saldırılarına uğrayan binlerce Filistinli enfeksiyonla boğuşuyor

İsrail'in saldırılarına uğrayan binlerce Filistinli enfeksiyonla boğuşuyor

Sınır Tanımayan Hekimler (MSF), Gazze'de İsrail'in silahlı saldırılarına uğrayan binlerce Filistinlinin enfeksiyonla boğuştuğunu açıkladı.

Saldırılar sonucu binlerce Filistinli'de ciddi kemik enfeksiyonları ve açık yaralar oluştuğunu, tedavilerin çok zorlaştığını duyuran MSF, cerrahi müdahale ve fizyoterapiye ihtiyaç duyan çok sayıda insan olduğunu hatırlattı.

Açıklamada, söz konusu yaralı kişilerde oluşan enfeksiyonların antibiyotiklere karşı bağışıklık geliştirdiği ve tedavilerin gittikçe maliyetli hale geldiği aktarıldı. MSF, İsrail ablukası sonucu tedavi şartlarının kısıtlı olduğunu da dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre 30 Mart 2018 ile 31 Mart 2019 arasında 277 ölüm ve 28 bin yaralanma kayda geçirildi. Yaralanmaların yüzde 25’inin silahla yaralanma olduğu hesaplanırken, 36’sı çocuk 172 kişinin sakat kaldığı belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız