birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.07.2017 08:48

İsrail’in savaş suçları için UCM’ye başvuru

Fransız avukat Gilles Devers, İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili yapılan ön soruşturmanın hızlanması için Uluslararası Ceza Mahkemesine şikâyet dosyası sundu

İsrail’in savaş suçları için UCM’ye başvuru

Hollanda’da, Fransız avukat Gilles Devers, İsrail tarafından işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili yapılan ön soruşturmanın hızlanması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) şikâyet dosyası sundu. Gilles Devers, konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, savaş mağduru 500 Filistinli ve 50 sendika adına Hollanda’nın Lahey kentindeki UCM Başsavcılarından Fatu Bensuda’ya sunulan 171 sayfalık dosyada, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka, yerleşim politikası ve 2014 yılında İsrail tarafından Gazzeye yapılan saldırı ile ilgili delillerin olduğunu açıkladı.

‘Siyasetçiler yetersiz kaldı’
Siyasetçilerin yetersiz kalmalarından dolayı böyle bir inisiyatifin alındığını söyleyen Devers, “Gazze Avukatlar Birliği ve bazı uluslararası hukukçuların desteği ile hazırlanan dosyayı sunmaktaki hedefimiz, UCM tarafından başlatılan ön soruşturmanın tekrar hayata geçirilmesi ve hızlı bir şekilde esas soruşturmanın başlamasıdır” dedi.

Devers, “Başsavcılık tarafından başlatılan ön soruşturma Filistin hükümeti tarafından yeterli desteği görmediği için neredeyse duraksamış hale geldi. UCM’de ön soruşturma için yeterli deliller mevcut. Asıl gerekli olan esas soruşturmanın başlaması için bizim sunduğumuz dosyadaki destekleyici deliller. Bu deliller ile başsavcılığın ikna olması lazım. Eğer UCM İsrail’in dokunulmazlığına son verme hedefine ulaşırsa, Filistin’deki mevcut durum düzelir” ifadesini kullandı. UCM, 2015 yılında İsrail tarafından muhtemel savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararını vermiş, araştırmadan 22 ay sonra esas araştırmanın başlatılabilmesi için toplanan delil üzerinde inceleme yapıldığını açıklamıştı.

Abbas: İsrail ile iletişimi kestik
Diğer yandan Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Mescid-i Aksa’nın kapılarındaki dedektörler kalkana kadar İsrail ile tüm ilişkileri askıya aldık. Hayali güvenlik kılıfına sokulmuş siyasi uygulamalar olduğu için dedektörleri reddediyoruz. Bu uygulama, Mescid-i Aksa’yı ele geçirmeyi ve barış süreci ile kazanımlarından kaçmayı hedefliyor” diye konuştu.

***

Batı Şeria’da 3 İsrailli sivil, bıçakla öldürüldü

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da kimliği belirsiz bir kişi İsrailli yerleşimcilerin evine girerek 4 İsrailli sivili bıçakladı. Neve Tsuf’ta gerçekleşen saldırıda 3 İsrailli yaşamını yitirirken, saldırganın vurulduğu açıklandı. İsrail’de Kudüs’te yaşananlar sebebiyle gerilim tırmanmaya devam ederken, yaşanan protestolarda 3 Filistinli öldürülmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız