birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İsrail polisinin Filistinlilere yönelik saldırıları devam ediyor

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filisitinlilere saldırdı. Filistin Kızılay Cemiyeti, yaralı üç kişinin hastaneye sevk edildiğini bildirdi.

DÜNYA 10.05.2021 09:46
İsrail polisinin Filistinlilere yönelik saldırıları devam ediyor
Abone Ol google-news

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filisitinlilere saldırdı.

Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa'da bulunan binlerce Filistinliye İsrail polisi müdahale etti.

Binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda gösteri düzenledi.

Filistinliler, gösterinin sonrasında Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı.

Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, Harem-i Şerif’ten ayrılmayacaklarını dile getirdi.

Daha sonra Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Filistinliler, İsrail polisinin müdahalesine taş atarak karşılık verirken, İsrail polisinin Harem-i Şerif’teki saldırısı devam ediyor.

Filistin Kızılay Cemiyeti, yaralı üç kişinin hastaneye sevk edildiği ve bazı çalışanlarının Mescid-i Aksa’ya girişinin engellendiğini aktardı.

İsrail güçleriyle çıkan arbede sırasında 10 Filistin vatandaşı yaralandı, bunlardan 3'ü hastaneye kaldırıldı.

israil-polisinin-filistinlilere-yonelik-saldirilari-devam-ediyor-874121-1.

İSRAİL POLİSİNİN SALDIRILARI

İsrail polisi, 7 Mayıs akşamı Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermiyle saldırmıştı.

Filistin Kızılayı, İsrail polisinin saldırısı nedeniyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı. İsrail polisinin Filistinlilere 8 Mayıs'taki müdahalesinde ise 90 kişi yaralanmış, Filistin Kızılayı yaralananlar arasında bir yaşında bebek ve çocukların da olduğunu bildirmişti.

Dün sabah namazı sonrası İsrail polisi, Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere yine plastik mermi ve ses bombaları ile saldırarak, 10 kişiyi yaralamıştı.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES'TEN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, işgal altındaki Doğu Kudüs'te devam eden şiddet olayları ve Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki olası tahliyelerinden derin endişe duyduğunu belirterek, İsrail'e uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukuku doğrultusunda yıkım ve tahliyeleri durdurması çağrısı yaptı.

Guterres, Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, İsrailli yetkililerin, barışçıl toplanma hakkına saygı duyması ve maksimum itidal göstermesi gerektiğini vurguladı.

Tüm liderlerin, aşırılık yanlılarına ve her türlü şiddete karşı çıkma sorumluluğu taşıdığını belirten Guterres, kutsal alanlarının statükosunun ise korunması gerektiğini ifade etti.

İsrail'e uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukuku doğrultusunda yıkım ve tahliyeleri durdurması çağrısında bulunan Guterres, İsrail-Filistin sorununun, ilgili BM kararları, uluslararası hukuk ve ikili anlaşmalar doğrultusunda çözülmesi yönündeki çağrısını yineledi.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol