birgün

10° AÇIK

SAĞLIK 15.03.2021 11:44

İsrail Sağlık Bakanlığı: Pfizer-Biontech aşısı, belirti göstermeyen Covid-19 vakalarını da önlüyor

İsrail Sağlık Bakanlığı, Pfizer-BioNTech aşısının asemptomatik Covid-19 vakalarını önlemede de etkili olduğunu bildirdi.

İsrail Sağlık Bakanlığı: Pfizer-Biontech aşısı, belirti göstermeyen Covid-19 vakalarını da önlüyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail Sağlık Bakanlığı ve Pfizer/BioNTech firması, sahadan gelen gerçek verilere göre Pfizer aşısının, sadece semptomatik Covid-19 vakalarını değil, aynı zamanda belirti göstermeyen hastalığı da önlemede başarılı olduğunu açıkladı.

ABC News'ün haberine göre, İsrail Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarının yüzde 80'den daha fazlasını ilk olarak İngiltere'de tespit edilen B.1.1.7 varyantının teşkil ettiği İsrail'de aşının eşit ölçüde etkili olduğunu belirtti.

Daha bulaşıcı ve muhtemelen daha ölümcül olduğu belirtilen bu varyantın yaygın olduğu ülkedeki bu veriler, ikinci doz aşının uygulanmasından 2 hafta sonra toplandı.

Aşılanmamış kişilerin hastalığa yakalanma riski aşılanmış kişilere göre 44 kat fazlayken, ölümler açısından risk aşılanmamış kişilerde 29 kat daha fazla.

İsrail'de barların gelecek hafta aşılanmış yurttaşlara açılacağı belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol