birgün

17° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 27.05.2021 11:00

İsrailli gazete Haaretz, öldürülen Filistinli çocukların fotoğraflarını manşetine taşıdı

İsrail’de yayın yapan sol eğilimli gazete Haaretz, bugünkü birinci sayfasında İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden 67 Gazzeli çocuğun fotoğraflarına yer verdi. Haaretz, “Savaşın bedeli budur” dedi.

İsrailli gazete Haaretz, öldürülen Filistinli çocukların fotoğraflarını manşetine taşıdı

MEDYA SERVİSİ

İsrail’de yayın yapan sol eğilimli gazete Haaretz, bugünkü manşetiyle dikkat çekici bir kapağa imza attı.

Haaretz, birinci sayfasında İsrail ordusunun Gazze'ye son saldırılarında ölen 67 Filistinli çocuğun isimlerini ve fotoğraflarını yayımladı. Gazete manşetinde, “Gazze'de 67 çocuk öldürüldü, savaşın bedeli budur” başlığı kullanıldı.

Haaretz 14 Mayıs’ta da savaş karşıtı bir ilanı sayfalarına taşımıştı. İsrail işgali altındaki bölgelerde yaşayan Filistinlilerin hakları için çalışma yürüten sivil toplum kuruluşu B'tselem’in ilanında, şiddetin, “İsrail'in apartheid rejiminin sonucu olduğu”na dikkat çekilmişti.

israilli-gazete-haaretz-den-tarihe-gececek-manset-oldurulen-filistinli-cocuklarin-fotografini-kapak-yapti-880600-1.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in son saldırıları, ülkenin faşizan görüşleriyle bilinen Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun son seçimin ardından hükümet kurmakta zorlandığı ve iktidarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde yeniden başlamıştı.

Gerilim, Netanyahu yönetiminin, İsrail'in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlileri evlerinden koparıp yerlerine yasadışı yerleşimcileri yerleştirme planları nedeniyle doruğa çıkmıştı.

İsrail’in 11 gün süren saldırıları sonucunda Gazze’de 67'si çocuk, 254 Filistinli yaşamını yitirmiş, 1900 kişi de yaralanmıştı.

Taraflar arasında Mısır’ın arabuluculuğuyla 21 Mayıs’ta sağlanan ateşkes devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol