birgün

12° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 17.04.2019 10:01

İşsizlik daha da artacak: Sanayi ve ticaret altı aydır küçülüyor

Türkiye’deki ekonomik kriz, ekonomik buhrana dönüşüyor. Eylül ayından bu yana sürekli azalan sanayi üretimi şubat ayında da yıllık bazda yüzde 5,1 azaldı. Sanayi üretimindeki azalma ise işsizliği tetikliyor. TÜİK verilerine göre ocak ayındaki işsizlik 4,7 milyon kişi olmuştu. Uzmanlar sanayideki daralma devam ettikçe işsizliğin artacağı yorumunda bulunurken akıllarda tek soru var, bu küçülme nereye kadar […]

İşsizlik daha da artacak: Sanayi ve ticaret  altı aydır küçülüyor

Türkiye’deki ekonomik kriz, ekonomik buhrana dönüşüyor. Eylül ayından bu yana sürekli azalan sanayi üretimi şubat ayında da yıllık bazda yüzde 5,1 azaldı. Sanayi üretimindeki azalma ise işsizliği tetikliyor.

TÜİK verilerine göre ocak ayındaki işsizlik 4,7 milyon kişi olmuştu. Uzmanlar sanayideki daralma devam ettikçe işsizliğin artacağı yorumunda bulunurken akıllarda tek soru var, bu küçülme nereye kadar devam edecek?

2019 Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre:

• İmalat sanayi üretimi yüzde 5,5

• Aramalı üretimi yüzde 9,7

• Sermaye malı üretimi yüzde 7,8

• Toplam sanayi üretimi yüzde 5,1 daraldı.

Perakende satışlarda küçülme devam ediyor

Şubat ayında perakende satışlarda da azalma devam etti. Perakende satış hacmi 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı. Perakende satışlarda gıda dışı satışlar yüzde 8,2 azalırken yurttaşların gıda talebinin dahi düşmesi dikkat çekti. Şubat ayında gıda ürünleri perakende satışları yüzde geçen yıla göre yüzde 1 azaldı. Nüfusun 1 milyon kişi arttığı dönemde gıda ürünlerindeki satışların azalması ekonomik durgunluğun boyutlarını gözler önüne serdi.

2019 Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre:

• Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 18,7

• Bilgisayar ve iletişim aygıtları satışları yüzde yüzde 14,6

• Gıda, içecek, tütün yüzde 1

• Toplam perakende satış hacmi yüzde 4,9 azaldı.

Öte yandan internet üzerinden satışların yüzde 22 arttığı şubat ayında tekstil ürünlerindeki satışlar da yüzde 4,3 arttı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız