birgün

7° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.03.2015 08:46

İşsizlik fonu yağmalanıyor

İşsizlik son dört yılın zirvesine ulaşırken, Çalışma Bakanı Çelik İşsizlik Fonu’nda 81 milyar 393 milyon lira biriktiğini açıkladı. Bu fondan işsizlere yalnızca 8,5 milyar ödeme yapıldı

İşsizlik fonu yağmalanıyor

NURCAN GÖKDEMİR - nurcangokdemir@birgun.net

Türkiye İstatistik Kurumu’nun önceki gün açıkladığı işgücü istatistiklerine göre işsizlik son dört yılın en üst düzeyine ulaşırken, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İşsizlik Fonu’nda 81 milyar 393 milyon lira biriktiğini açıkladı. Ancak bu fondan, işsizlik ödeneği olarak yalnızca 8 milyar 462 milyon aktarıldı. Buna karşın fondan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi’ne 11 milyar 511 milyon lira, harcama yapılan kalemlerin belirtilmediği ‘diğer giderlere’ ise 4 milyar 181 milyon lira gitti.

Bakan Çelik’in CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün yazılı soru önergesine verdiği yanıta göre, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle İşsizlik Sigortası Fon Varlığı 81 milyar 393 milyon 90 bin 95 TL’ye ulaştı. Fondan 2002-2014 yılları arasında işsizlik ödeneği için 8 milyar 462 milyon, kısa çalışma ödeneği için 201 milyon, ücret garanti fonu ödemesi için ise 109 milyon TL harcandı. Bunların dışında kurslar için 4 milyar 554 milyon, GAP giderlerine 11 milyar 511 milyon, nereye harcandığı belli olmayan ‘diğer giderler’ için de 4 milyar 181 milyon TL ödeme yapıldı.

‘NEREYE AKTARDIK, BİLMİYORUZ’

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin soru önergesine verdiği yanıt da fonun kullanımındaki keyfiliği gözler önüne serdi. Yılmaz, fondan aktarılacak kaynaklarla finanse edilecek yatırım projelerine ilişkin olarak 2008 ve 2009 yıllarında Yüksek Planlama Kurulu’nda karar alındığını, ancak sonraki yıllarda karar bulunmadığını açıkladı.

2010, 2011 ve 2012 yıllarında Bütçe, Özelleştirme Fonu ve İşsizlik Sigortası Fonu’ndan elde edilen kaynakların topluca proje bazında yatırım programına girdiğini belirten Yılmaz, bu nedenle işçilerin ücretlerinden yapılan kesintilerden İşsizlik Fonu’na aktarılan tutarın hangi projelere gittiğine ilişkin ellerinde bilgi bulunmadığını ifade etti.

Bakan Yılmaz ayrıca, fona aktarılan tutara karşılık olarak, yatırımlardan elde edilen gelirler veya varlık satışlarından elde edilen gelirlerden herhangi bir geri ödeme yapılmadığını bildirdi.

***

Hak kazanmak kolay değil

İŞSİZLİK sigortası başvuruları, işsizlikteki yükselişe bağlı olarak rekor düzeyde arttı. İşkur verilerine göre, şubat ayında işsizlik ödeneği için başvuranlar, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28,1 artarak 81 bin 808 kişiye yükseldi. Bu kişilerden yalnızca 57 bin 47’si işsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazandı. İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için işten atılmadan önce 120 gün kesintisiz olmak üzere son üç yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödemek gerekiyor. 600 gün prim ödeyenler 180, 900 gün ödeyenler 240 ve bin 80 gün ödeyenler 300 gün işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşı en fazla 850 TL olmak üzere, brüt ücretin ortalamasının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız