birgün

9° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 03.03.2021 15:21

"İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf edenlerin Bodrum’a ihanet etmelerine izin vermeyeceğiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum Belediyesi’nden hazineye ait 75 adet parselin imar durumları hakkında bilgi istemesine bölge halkı tepki gösterdi. Bodrum’un ranta açılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar, Bodrum için hep birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

"İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf edenlerin Bodrum’a ihanet etmelerine izin vermeyeceğiz"

BİRGÜN EGE

Muğla’nın Bodrum ilçesinin adım adım ranta kurban edilmeye çalışıldığı iddia edildi. Bodrum halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bodrum Belediyesi’nden hazineye ait 75 adet parselin imar durumları hakkında bilgi istemesine tepki gösterdi.

Bitez Belediye Kafe önünde toplanan halk, yürüyüş yaparak Adaboğazı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan da destek verdi. Yapılan açıklamada, AKP-MHP iktidarının, halkın malı olan kamu arazilerini, ormanları, kıyıları –koyları, yaşam alanlarını ranta, yağmaya ve talana açtığı belirtildi.

Açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkemizin 22 bölgesi için özel bir şirkete hazırlattırılan ‘Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları’ doğayı ve çevreyi korumaktan uzak, adeta nereyi, nasıl ranta açarız mantığıyla hazırlatılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bodrum Belediyesi’nden hazineye ait 75 adet parselin imar durumları hakkında niçin bilgi istemiştir? Dünyanın en güzel koyları birliğinin bir üyesi olan Bodrum yarımadasındaki ve Gökova körfezindeki kıyıları, koyları, Okluk Koyu ( İngiliz limanı), Adalıyalı, Cenetkoy gibi imara, ranta, talana mı açacaktır?” denildi.

Parsellerden biri olan Adaboğazı’nın, Bodrum’un içinde saklanan incilerden biri olduğu vurgulanan açıklamada, “Adaboğazı, halkın ve tüm canlıların ortak yaşam alanıdır ve öyle kalmalıdır. Doğal ve kültürel değerlerimize göz koyanlar bilsinler ki artık karşılarında biz varız, Bodrumlular var. Ne Adaboğazı’nı ne de başka bir kıyımızı, koyumuzu ranta, talana teslim etmeyeceğiz. İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf edenlerin Bodrum’a ihanet etmelerine izin vermeyeceğiz. Halikarnas Balıkçısının anlattığı gibi Bodrum’un beyaz evlerine vuran ışık hepimizi dönüştürmeye devam edecek. Kimse Bodrum’dan geldiği gibi dönmeyecek” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol