birgün

14° AÇIK

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 3 bin 700 yıllık kil tablet "en eski uygulamalı geometri örneği"

Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Daniel Mansfield, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 3 bin 700 yıllık kil tabletin üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu ifade etti. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ise, "İlk ve tek olduğu konusunda aynı fikirde değiliz" dedi.

YAŞAM 09.08.2021 18:55
İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 3 bin 700 yıllık kil tablet "en eski uygulamalı geometri örneği"
Abone Ol google-news

İstanbul'a gelerek inceleme yapan Avustralyalı bir matematikçi, 3 bin 700 yıllık bir kil tablet üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu ifade etti. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ise, "Üzerindeki geometrik ayrıntılardan ilk matematik tablet olduğu düşünülse de aslında biz arkeologlar biliyoruz ki bu daha öncelere dayanıyor" dedi.

M.Ö. 1900 ile 1600 yıllarına tarihlenen, antik Babil'e ait olan ve Si.427 olarak adlandırılan tablet 1894'te, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sippar'da çıkarıldı. Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Daniel Mansfield, 3 bin 700 yıllık bir kil tablet üzerinde bilinen en eski uygulamalı geometri örneği olduğunu ifade etti.

istanbul-arkeoloji-muzesi-nde-sergilenen-3-bin-700-yillik-kil-tablet-en-eski-uygulamali-geometri-ornegi-908348-1.

"İLK VE TEK OLDUĞU KONUSUNDA AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ"

İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ise, "İlginç bir durum. Yaklaşık 20 yıldır teşhirde olan bir eserden bahsediyoruz. Tablet gerçekten çok önemli bir tablet. 1894 yılında Osman Hamdi Bey'in yönlendirmesiyle bir Fransız arkeologun çalışmalarıyla keşfedildi. Üzerindeki geometrik şekillerden dolayı geometriyle ilişkilendiriliyor. Avustralya'daki New South Wales Üniversitesi'nden Dr. Daniel Mansfield tarafından yapılan araştırmayı ülkemizde yaptıktan sonra gündeme geldi. Üzerindeki geometrik ayrıntılardan ilk matematik tablet olduğu düşünülse de aslında biz arkeologlar biliyoruz ki bu daha öncelere dayanıyor. Araştırmada Pisagor teoremi ile ilişkilendirildi. Oradan hareketle bu tabletin bir kadastral belge olduğuyla matematik biliminden faydalandığı öne sürülüyor. İlk olduğu konusunda ve tek olduğu konusunda aynı fikirde değiliz" diye konuştu.

Müze Müdürü Asal, ilginç konulu tabletler ile birlikte yeni bir sergi düzenleneceğini de belirterek, "Şu an eserin içinde olduğu vitrin ilginç konulu tablet örneklerimizin yer aldığı bir vitrin. Bu kadar gündeme geldikten sonra biz buradan belli başlı onun kadar önemli olan başka konular da var, mesela bir muska veya bir çarpım tablosu bu tabletleri gün yüzüne çıkarma niyetindeyiz" dedi.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun