birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.02.2021 12:41

İstanbul Barosu’ndan Avukat Mert Yaşar’ın tutuklanması hakkında açıklama: Kabul edilemez

İstanbul Barosu’ndan, Avukat Mert Yaşar’ın AKP’li Özlem Zengin’e yönelik paylaşımı nedeniyle gözaltına alınıp “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten tutuklanması hakkında açıklama: "Özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından kabul edilemez bir uygulama."

İstanbul Barosu’ndan Avukat Mert Yaşar’ın tutuklanması hakkında açıklama: Kabul edilemez

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in sözlerini alıntıladığı bir paylaşım nedeniyle gözaltına alınıp sevk edildiği sulh ceza hakimliğinde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan tutuklanan Avukat Mert Yaşar hakkında İstanbul Barosu’ndan açıklama geldi. Baro, yaptığı yazılı açıklamada, Mert Yaşar’ın tutuklanmasının, “Özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından kabul edilemez bir uygulama” olduğunu belirtti.

İstanbul Barosu’nun internet sitesinde yer verilen açıklama şöyle:

Baromuz üyesi Av. Mert Yaşar’ın sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma açılması ve Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanmasına karar verilmesi, özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından kabul edilemez bir uygulamadır.

Av. Mert Yaşar’ın tutuklanmasına neden olan olayın tarafları ile Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar, Baromuza vaki bir disiplin soruşturması başvurusu olacağını anlatmakla, o karara kadar dosyanın içeriği ile ilgili yorumda bulunmamak hukuk ve adalet anlayışımızın gereğidir.

Fakat gelinen nokta itibariyle ülkemizde hükümete yönelik eleştiri içeren düşünce açıklamaları, Cumhurbaşkanının doğrudan şahsını hedef almasa dahi, artık Cumhurbaşkanına hakaret suçu düzenlemesi kapsamına alınarak yorumlanabilmektedir.

Ceza yargılamasının tutuksuz yapılması esastır. Koruma tedbiri olarak tutuklama ve adli kontrol istisnadır. Şartları ve nedenleri kanunda sınırlı olarak sayılmıştır. Soruşturmaya konu fiilin kamuoyunda yarattığı tepkiyi göz önüne alarak, kanunun öngördüğü amaç dışında sonuçlar meydana getirmek için, ifade alma ve sorgulama esnasında suçun vasfının değiştirilmesi ve tutuklama tedbirine karar verilmesi kıyas yasağı, ölçülülük ve eşitlik ilkelerini ihlal etmektedir.

Zaten halihazırda İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 10. maddesine dair AİHM içtihadına açıkça aykırı bir düzenleme olan Cumhurbaşkanına hakaret suçuna ilişkin TCK md. 299 hükmü, bu türden keyfi uygulamaların yoğunlaşmasıyla birlikte tek başına bir hukuk güvenliği ve öngörülebilirlik sorununa dönüştürülmüştür.

Bu çerçevede, İstanbul Barosu olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve hukuk devletinin gerekliliklerini her şart altında savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

NE OLMUŞTU?

Twitter'da AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin'in yaptığı bir açıklamaya dair haberi alıntılayarak yaptığı paylaşım ardından Avukat Mert Yaşar hakkında soruşturma başlatıldı.

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve ‘Kamu görevlisine hakaret’ suçlamalarıyla hakkında soruşturma başlatılan Avukat Yaşar, gözaltına alınmış ardından da savcılığa sevk edildi.

Yaşar, savcılık tarafından sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan tutuklandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol