İstanbul Barosu'nun yeni başkanı Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan Filiz Saraç oldu. Saraç, 144 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul Barosu’nun ilk kadın başkanı oldu.

İstanbul Barosu'nun yeni başkanı Filiz Saraç oldu

Kayhan AYHAN

Dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu başkanlık seçimleri bugün Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

56 bin avukatın kayıtlı olduğu baro seçimleri için saat 09.00’da oy verme işlemi başladı.

Kurulan 144 sandıkta Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan Filiz Saraç, Önce İlke Çağ Yükseliş Hareketi'nden Hasan Kılıç, Avukat Hakları Grubu'ndan Mustafa Gökhan Ahi, Önce Avukat Grubu'ndan Elif Görgülü, Genç Hukuk Hareketi'nden Türkan Kara, Bağımsız Avukatlar Grubu'ndan Gülden Sönmez, Milliyetçi Avukatlar Grubu'ndan Hakan Çatak, İstanbul Avukatlar Birliği'nden Metin Uracin ve bağımsız avukat Mert Er Karagülle yarıştı. Başkan adayları, oy kullanmak için gelenleri kapıda karşıladı.

istanbul-barosu-nun-yeni-baskani-filiz-sarac-oldu-1078941-1.

Oy kullanan başkan adayı Hasan Kılıç, “Toplumun ve avukatların beklediği baroyu ve hukuku geri getireceğiz. Her alanda gücümüzü arttıracağız. Sorunlarımız çok fazla. İstanbul Barosu’nun gücüne herkesin ihtiyacı var. İstanbul Barosu Türkiye’nin pusulasıdır. Toplumun hak arayışında önde olacağız. Bir hukuk devleti sorunumuz var. Hukuku geri getirmek istiyoruz” dedi.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Filiz Saraç ise oyunu kullandıktan sonra, “İstanbul Barosu tarihi boyunca hak mücadelesinin simgesi olmuştur. Bugün verdiğimiz oy meslektaşlarımız için ve memleketimiz için de hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

istanbul-barosu-nun-yeni-baskani-filiz-sarac-oldu-1078942-1.

Saat 17.00'da sona eren seçimin ardından sandıklarda sayılan oylar sonucunda İstanbul Barosu'nun yeni başkanı Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan Filiz Saraç oldu.

Saraç, 144 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul Barosu’nun ilk kadın başkanı oldu.

Saraç, seçildikten sonra yaptığı ilk konuşmada kendisine oy atan meslektaşlarına teşekkür ederek, "İstanbul Barosu 144 yıllık tarihinde hak mücadelisinin simgesidir. Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın onurunu yaşıyorm. Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum. Huzurunda saygıyla eğiliyorm" dedi.

***

Seçimde oy dağılımı

Resmi olmayan sonuçlara göre diğer adayların aldığı oylar şöyle:

• Avukat Hakları Grubu'nun adayı Mustafa Gökhan Ahi: 4 bin 760 oy

• İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Önce Avukat Grubu'nun adayı Avukat Elif Görgülü: bin 927 oy

• Bağımsız aday Mert Er Karagülle: bin 314 oy

• Bağımsız Avukatlar Grubu'nun adayı Gülden Sönmez: bin 057 oy

• Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Hakan Çatak: 891 oy

İstanbul Avukatlar Birliği adayı Metin Uraçin: 265 oy

• Genç Hukuk Hareketi adayı Türkan Kara: 156 oy