birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

İstanbul’da ekmeğe yeni zam yolda: Bazı ilçelerde 5 TL’ye çıkması bekleniyor!

İstanbul Ticaret Odası 12 No’lu Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Demir, yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir’deki fırıncıların ekmeği 5 liradan satacağını söyledi.

EKONOMİ 20.06.2022 16:21
İstanbul’da ekmeğe yeni zam yolda: Bazı ilçelerde 5 TL’ye çıkması bekleniyor!
Abone Ol google-news

Yarından itibaren İstanbul’un Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir ilçelerinde 240 gram ekmeğin fiyatının 5 TL’ye çıkması bekleniyor.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre, konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) 12 No’lu Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Bugün itibarıyla henüz uygulamaya alan yok ama yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir’deki fırıncılar ekmeği 5 liradan satacak” dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası başkanı Erdoğan Çetin ise, “Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak tabii ki doğru değil ama mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Zarar eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor. 210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarife Temmuz’da çıkınca, 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmi olarak da mümkün olacak” diye konuştu.

BİR YILDA YÜZDE 150 ZAM

2021’in Kasım ayında İstanbul genelinde 230 gram ekmeğin fiyatı 2,5 TL olarak kaydedilmişti. Uygulanan resmi tarifeye göre ekmeğin kilosu 14,3 TL iken, yarın yapılması planlanan gayriresmi zamla birlikte ekmeğin kilogramı 20 lirayı aşacak ve ekmeğe son bir yılda yüzde 150 zam gelmiş olacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol