İstanbul’da ekmeğe zam tartışması büyüyor
Fotoğraf: Depo Photos

Ekonomi Servisi

İstanbul’un bazı semtlerinde ekmeğin 5 liradan satılmaya başlamasının ardından başlayan zam tartışmasına ilişkin İstanbul Ekmek Fırıncıları Sanatkarları ve Ekmek Satıcıları Esnaf Odası’ndan açıklama yapıldı.

Mevcut tarifenin devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“İstanbul’daki ekmek tarifesine ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilere karşın kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

İstanbul’da en son ve geçerli olan tarife 11 Mart 2022 tarihinde 210 gram ekmek 3 TL, bin gramı 14,28 TL olacak şekilde belirlenmiştir.

O tarihten bu tarihe kadar ilimizde ekmek fiyatlarına ilişkin Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu tarafından tarife değişikliğine yönelik yeni bir karar alınmamış ve kamuoyunda bahsi geçen fiyatlarda bir tarifeye onay verilmemiştir.

Yeni bir tarife için ise ilgili kurumlar nezdinde görüşmelerimiz devam etmektedir. 210 gram ekmeğin 4 TL olması yönündeki talebimiz de Azami Fiyat Tarifesini Belirleme Komisyonu’nca uygun bulunmuş. Tarifenin geçerli olması için ilgili kurumlar tarafından onay beklenmektedir.”

Öte yandan 210 gram ekmeğin 5 lira olacağı yönündeki haberler üzerine açıklama yapan İTO Başkanı Şekip Avdagiç, haberlerin gerçeği yansıtmadığını, İTO’ya bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin satış fiyatının halen 3 lira olduğunu bildirdi.

Ancak gayriresmi bir şekilde birçok fırın 240 gram ekmeği 5 liradan satmaya başladı.