birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 12.11.2019 14:41

İstanbul'da ölü bulunan eski İngiliz istihbarat subayı soruşturmasıyla ilgili detaylar

İstanbul'da ölü bulunan eski İngiliz istihbarat subayı soruşturmasıyla ilgili detaylar

Rusya, eski İngiliz askeri istihbarat görevlisi ve Suriye Acil Yardım Derneği Kurucusu ve Başkanı James Gustaf Edward Lemesurier'un ölümüne ilişkin soruşturmanın henüz başlamadığını belirterek, İngiliz medyasının "Rusya karşıtı tutumunu" eleştirdi. Öte yandan polis, kendisi gibi 'Beyaz Baretli' olan eşinin ifadelerini değerlendiriyor.

James Le Mesurier’in düşmesini intihar olarak değerlendiren İstanbul Emniyeti, başlattığı soruşturmayı çok yönlü sürüyor. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı araştırmalar sonucu Le Mesurier’in ofis olarak kullandığı evin yatak odasının penceresinden atladığı tespiti yapıldı.

KARGODA DİKKAT ÇEKEN DETAY

DHA'nın aktardığına göre Sabah saatlerinde Le Mesurier'in ofisine kargoyla paket geldi. Kargo paketinin üzerinde Nihad Sarmini isminin yer aldığı görüldü. Sarmini'nin sosyal medya hesabından eski istihbarat görevlisinin ölümü sonrasında paylaşımlar yaptığı görülürken "Bu sabah büyük bir şok oldu. James Le Mesurier bize her toplantıda “daha fazla hayat kurtarmak için ne yapabiliriz! derdi. Huzur içinde yatsın" ifadelerini paylaştı. Sarmini'nin sosyal medya bilgilerinde Suriye İdlib'li olduğu görülüyor. Kargo çalışanı kapının mühürlü olması nedeniyle paketi geri götürdü.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yaptı. İngiliz medyasının Lemesurier'un ölümünün Rusya ile ilişkilendirmesine "anlam verilemediğinin" belirtildiği açıklamada, "James'in ölümüne dair soruşturma bile başlamadı ancak İngiliz gazeteciler Rusya karşıtı yaklaşımlarına başladı bile.

İRTİBATLARI ARAŞTIRILACAK

Sözcü'den Tugay Saday'ın haberine göre de Le Mesurier’in ofis olarak kullandığı adresin yüksek güvenlikli olduğu, parmak izi okuyucusunun da bulunduğu öğrenildi. Adrese dışarıdan izinsiz giriş belirtilerine rastlanmazken, çevredeki güvenlik kameraları da incelemeye alındı. Ayrıca Le Mesurier’in irtibatları araştırılırken, adreste bulunan ilaçlar da inceleniyor.

İKİNCİ EŞİYLE YAŞIYORDU

Yaklaşık 5 yıl önce Türkiye’den oturma izni alan Le Mesurier’in asıl ikametinin Büyükada’da olduğu öğrenildi. Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler’in destekçisi olan Mayday Rescue Vakfı’nın Le Mesurier, çalışmalarını ikinci eşi Emma Hedving ile İstanbul’dan yürütüyordu.

EŞİYLE IRAK’TA TANIŞMIŞ

İsveç uyruklu eşi Emma Hedving ile 2008 yılında yardım faaliyetleri yaparken Irak’ta tanıştığı öğrenilen Le Mesurier’in bir süredir psikolojik sorunlar yaşadığı ortaya çıktı. Yaşadığı psikolojik sorunlar artmaya başlayan Le Mesurier’in iğne ve ilaçlı bir tedaviye başladıdığı da öğrenildi.

TEDAVİSİ İÇİN BEYOĞLU’NA GELMİŞ

Yaşanan olayla ilgili ifadesine başvurulan eşi Emma Hedving, “Le Mesurier ağır psikolojik travmalar yaşıyordu. Son zamanlarda bu psikolojik sorunlar çok arttığı için ağır bir tedaviye başlamıştık. Hastanelere yakın olmak için de Büyükada’dan Beyoğlu’na geldik. Ofis olarak kullandığımız ev yüksek güvenlikli. Parmak izi okuyucuları var. Dışarıdan birisinin girebileceğini düşünmüyorum” dedi.

İNTİHARI DİLE GETİRMİŞTİ

Emma Hedving ifadesinde ayrıca “Yoğun bir çalışma temposu vardı ve çok stresliydi. Son zamanlarda intihar konusunu da dile getirmişti. Kullandığı anti depresan hapları da vardı. Sabah saat 04.00 civarına kadar uyuyamamıştık. Uyku ilaçlarımızı aldık. Ben uyumaya çalışırken, o ayaktaydı. Yaklaşık 05.30 sıralarında uyandırıldığımda eşimin öldüğünü öğrendim” dedi.

İNGİLİZ YETKİLİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Adli Tıp Kurumu tarafından ön otopside Le Mesurier’in vücudunda düşmeye bağlı olarak kesikler ve kırıkları oluştuğu öğrenildi. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemeler tamamlanırken, Le Mesurier’in cenazesinin eşine verileceği bildirildi.

'RUSYA TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLDİ'

İngiliz Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, İstanbul'da ölü bulunan eski İngiliz asker James Le Mesurier'in Rusya tarafından hedef gösterildiğini iddia etti.

Financial Times gazetesine açıklama yapan Tugendhat, Le Mesurier'in ölümüne ilişkin, "Suriye'de insan haklarını savunma konusunda yaptığı kahramanca çalışma ona pek çok düşman kazandırdı ve Rus yetkililer onu sık sık terör örgütleriyle ilişkili olmakla suçladı." ifadelerini kullandı.

Tugendhat, Le Mesurier'in ölümüyle ilgili soruşturmaya İngiliz yetkililerin de dahil olması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Daily Telegraph gazetesi de İngiliz istihbarat örgütleri ve hükümetinin, Le Mesurier'in ölümüyle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini ancak ölüm nedeniyle ilgili bir hükme varmak için erken olduğunu düşündüklerini aktardı.

Gazete, ismi açıklanmayan bir Suriye uzmanının da görüşlerine yer vererek, Le Mesurier'in "akıl almaz bir baskı altında olduğunu" ve "hedef haline geldiğini" yazdı.

KRALİÇE'DEN NİŞAN ALMIŞTI

Le Mesurier, 2016'da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'ten Britanya İmparatorluğu nişanı almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Le Mesurier'i İngiltere'nin dış istihbarat servisi MI6'nın çalışanı olmakla suçlamış, MI6'nın Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığını iddia etmişti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Yürütülen soruşturma ile ilgili de İngiliz yetkilerin bilgilendirildiği öğrenildi.Rusya Dışişleri Bakanlığınca sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yapılan açıklamada, James Gustaf Edward Lemesurier'un hayatını kaybetmesine dair değerlendirmelere yer verildi.

İngiliz medyasının Lemesurier'un ölümünün Rusya ile ilişkilendirmesine "anlam verilemediğinin" belirtildiği açıklamada, "James'in ölümüne dair soruşturma bile başlamadı ancak İngiliz gazeteciler Rusya karşıtı yaklaşımlarına başladı bile. Rusların masumiyeti belli olduğunda, İngiliz medyası yankılanan başka taraflara geçecektir." yorumu yapıldı.

Rusya'nın eski casusu Aleksander Litvinenko'nun zehirlenerek öldürülmesinde de benzer bir durumun yaşandığı savunulan açıklamada, "Gerçek, dürüst gazetecilik İngiliz medyasıyla bağdaşmıyor." ifadesine yer verildi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız