birgün

6° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 07.08.2020 09:21

İstanbul’da sürgünde olan İranlı sanatçı Murtezaoğlu yaşamını yitirdi

İstanbul'da sürgünde yaşayan İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

İstanbul’da sürgünde olan İranlı sanatçı Murtezaoğlu yaşamını yitirdi

İran’da siyasi yasaklı olmasından kaynaklı İstanbul’da sürgünde yaşayan Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Murtezaoğlu'nun 12 Temmuz’da yoğun bakıma alındığı belirtilmişti.

Sanatçının ölümünün ardından çok sayıda sanatçı ve müzisyen taziye mesajı paylaştı. Murtezaoğlu’nun yakınlarına sabır dileyen Servet Kocakaya, “Çok üzüldüm. Müzik dünyasında birçok solist arkadaşımıza şan dersi vermiş çok değerli bir müzik insanıydı. Toprağı bol olsun. Yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat da “İranlı Ehli Hak topluluğunun evladı, uzun yıllardır İstanbul’un misafiri müzisyen Cavit Murtezaoğlu’nu kaybettik” paylaşımını yaptı.

CAVİT MURTEZAOĞLU KİMDİR?

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. Müzik ve felsefeyle haşır neşir olması baskıları da beraberinde getridi. Bakü’de konservatuar okumaya karar verdi. Orada birçok çalışmadan ve yaratıcılıktan sonra İran’a dönmek zorunda kaldı. Ve İran’ın sanat ve siyasi ambiyansının daha baskıcı bir hale dönüştüğünü görse de bıkmadan usanmadan çalışmalarıma devam edip ‘Senli Günler’ adlı albüm, ‘101 Nefes’ adlı kitap ve yine ‘Susmam’ adında bir albüm ve video kliplerini yayınladı.

Tebriz’de müzisyenlerin sendika derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı. Fakat baskılar yüzünden bu derneğin işleri askıya alındı. Konser taleplerim peş peşe geri çevrildi. Sanatçı, bir röportajında bu süreçte yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler” diye ifade etti.

Daha sonra İstanbul’a gelen sanatçı, burada “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albüm, “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitaplar yayınladı. Türkiye’nin önde gelen müzik gruplarından, Kardeş Türküler’in üyesi olan Feryal Öney ile çalıştı. Konser ve seminerlere katıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız