birgün

23° AZ BULUTLU

ÇEVRE 06.06.2020 09:57

İstanbul’da temiz hava soluyan yok

İstanbul’da temiz hava soluyan yok

MERAL DANYILDIZ

Çevre mühendisleri İstanbul için acil çağrıda bulundu. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), 2020 İstanbul Çevre Durum Raporu’nu yayımladı.

ÇMO İstanbul Şubesi adına konuşan Medet Güney ile Validebağ Korusu Gönüllüleri’nden Arif Bilgin Güney, 2019 yılı içerisinde partikül madde parametresiyle İstanbul’un nerdeyse tamamının sağlıksız bir hava soluduğuna dikkat çekti.

ÇMO, konuya dair şu önerilerde bulundu:

“>> İstanbul için hava kirliliğinin limit değerlere uygun hale getirilmesi için acil bir eylem planı hazırlanmalı.

>> İstanbul’un su kaynakları korunmalı, masraflı bir yöntem olan başka havzalardan su taşınması yerine İstanbul’da yüzde 20-25’lere varan su kaçaklarının giderilmesi gerekmektedir.

>> İstanbul’da tüm atık su arıtma sistemlerinin ileri biyolojik atık su arıtma sistemleri haline getirilmeli. Mevcut kirliliğin giderimi için üniversitelerde Çevre Mühendisliği bölümlerinde uzun soluklu çalışmalara girişmesi toplumsal maliyeti en düşük ve en çevre dostu yaklaşım olacaktır.

>> Kanal İstanbul Projesi’nin ise İstanbul’da yaşanan ekolojik yıkımların daha da beteri için bir koçbaşı olduğu bilinmeli.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız