birgün

18° AZ BULUTLU

GÜNCEL 21.09.2020 22:27

İstanbul'da yeni baro için 2 bin imza toplandı

"Çoklu baro” sisteminin yasalaşmasının ardından İstanbul’da yeni baro için imza toplayan avukatların 2 bin imzaya ulaştıkları açıklandı.

İstanbul'da yeni baro için 2 bin imza toplandı

Tüm itirazlara rağmen AKP ve MHP oyları ile yasalaşan “çoklu baro” düzenlemesi için ilk hamle İstanbul’dan geldi.

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, düzenlemenin 15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından geçen iki buçuk aylık süreçte İstanbul’da devam eden çalışmalar tamamlandı. Yeni baro kurmak isteyen hukuk dernekleri, avukatlardan gerekli 2 bin imzayı topladı.

23 EYLÜL'DE BAŞVURU YAPACAKLAR

Hukukçular Derneği Başkanı ve İstanbul 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı, bugün itibarı ile gerekli 2 bin imzaya ulaştıklarını aktardı.

Herhangi bir aksilik olmaması için yarın da imza toplamaya devam edeceklerini açıklayan Tatlı, “Son anda aksilik olmaması amacıyla 2 bin 100 imza ile başvuru yapmak istiyoruz. Son anda vazgeçenler, üye olmaya engel durumu olanlar olabilir. Şu anda 2 bin rakamını geçtik. Bir gün daha imza toplayıp Çarşamba (23 Eylül) günü TBB’ye başvuru yaparak ilk resmi adımı atmış olacağız” dedi.

“Çoklu baro” düzenlemesinin yürürlüğe girdiği günden bu güne iki buçuk aylık yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyleyen Tatlı, “kuramazlar” eleştirilerine de şu yanıtı verdi:

“Başından bu yana yeni baro kuramayacağımız yönünde algı yönetimi yapıldı. Kurmamızı istemediler, engellemeye çalıştılar. Avukatlara ‘fişleneceksiniz’ diye gözdağı verenler oldu. Sosyal medyada hakaretler ettiler. Sabır dedik, sabrettik. Biz sözümüzün arkasındayız. Ama biz bugün engelli aştık, buradayız. Baromuzu da kuruyoruz.”

'HAFTA SONU GENEL KURUL YAPACAĞIZ'

Diğer yandan yeni barolar, aralık ayında yapılacak Türkiye Barolar Birliği seçimlerine delege gönderebilmek için ekim ayındaki baro seçimlerinde genel kurullarını gerçekleştirmek zorunda.

Tatlı, İstanbul’da yeni kurulacak baronun TBB’ye delege gönderemeyeceği iddialarına da şu yanıtı verdi: "İstanbul 2 No’lu Baromuzu bu hafta kuruyoruz. Önümüzdeki hafta sonu da kuruluşumuzun genel kurulunu yapıp TBB seçimlerine delege yollayacağız."

MHP’Lİ FETİ YILDIZ YENİ BAROYA BAŞVURDU

Öte yandan MHP Genel Başkan Yardımcısı hukukçu Feti Yıldız da yeni baro için imzaladığı başvuru formunu imzaladı. Başvuru dilekçesini sosyal medya hesabından paylaşan Yıldız, iki bin imzanın toplandığını ilan etti ve şu paylaşımı yaptı:

“Kuruluş için gerekli imza tamamlanmıştır. Mesleğimizi hak ettiği zirveye taşımak için harekete geçme zamanıdır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız