İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu'nda su zammı görüşüldü. CHP'nin, İSKİ'nin yüzde 57,38 zam oranını içeren teklifi reddedildi; AKP ve MHP'nin teklifi ise oy çokluğu ile kabul edildi. Kabul edilen teklife göre, su fiyatlarına yüzde 17,80 oranında zam yapılacak ancak İnsani Su Kullanım Bedeli çıkarıldığında İstanbul'da su fiyatlarında yüzde 6 indirim gerçekleşmiş olacak.

İstanbul'da yeni su tarifesi: AKP ve MHP, İSKİ'yi batırmak istiyor

İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu, Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde Meclis 2. Başkanı Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel Kurul gündeminin ilk maddesinde su zammı görüşüldü.

Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ Yönetim Kurulunun Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Fiyatı için yüzde 57,38 zam oranına ilaveten her ay TÜFE oranında da zam yapılması teklifinde bulunulduğunu söyledi.

Ayrıca İSKİ’nin "İnsani Su Hakkı"nı kaldırarak, konutlardaki su satış bedellerine yüzde 25 ilave gizli zam yaptığını belirten Erdöl, "Böylece 1 Ocak 2021 tarihindeki su satış fiyatına konutlarda toplamda yüzde 96 oranında zamma ilaveten TÜFE oranında aylık artış teklif edilmiştir. Bu teklifi kabul edilemez buluyoruz. AK Parti ve MHP Grubu olarak yürürlükte olan tarifelere 2021 yılı Yeniden Değerleme oranı olan yüzde 36,20'ya göre belirlenmesini öneriyoruz" diye konuştu.

Erdöl, Eylül ayında su fiyatlarına yapılan yüzde 15,62’lik zammında yeniden değerleme oranından düşürülmesinin ardından yeni zam oranı ve fiyatın ortaya çıkacağını kaydetti.

CHP’nin, İSKİ’den geldiği şekliyle oylanmasını içeren teklifi, oy çokluğu ile reddedilirken, Cumhur İttifakı'nın teklifi ise oy çokluğu ile kabul edildi.

YENİ TARİFE

AKP ve MHP’nin mecliste kabul edilen teklifine göre Konut 1. Kademe (0-15 metreküp) su satış fiyatı 5,56'dan 6,55 liraya, Konut 2. Kademe (16 metreküp ve üzeri) 8,35 liradan 9,83 liraya, işyeri 14,95 liradan 17,61 liraya, ortak sayaç/ inşaat şantiyesi 9,83 lira, 5216 Ve 6360 Sayılı Kanunlarla mahalle olan yerlerdeki konut tarifesi 1,39 liradan 1,63 liraya yükseltildi.

Öte yandan İSKİ tarafından geçtiğimiz ekim ayında kaldırılan her 2,5 metreküp için 0,5 metreküp ücretsiz su verilmesini içeren "İnsani Su Hakkı" mecliste yeniden kabul edildi.

BALYALI: İSKİ BATSIN DİYOR ARKADAŞLAR

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Cumhur İttifakı’nın teklifi ile faturalarda 1,21 liralık daha indirim yapılmış olacağını belirterek, su fiyatlarına güncelleme ve zam değil mevcut fiyat üzerinden indirim yapıldığını söyledi. Balyalı, "Yapılan öneri ile birinci kademede yer alan konutlarda mevcut 5,56 TL'lik tarife 5,24 TL'ye düşürülüyor. AKP fiili olarak indirim öneriyor. Bugünkü ekonomik koşullarda bu ‘İSKİ batsın' demek. İSKİ zam oranını işletme giderleri ve yatırım giderlerine göre belirledi” dedi.