İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son dönemde kiralarla ilgili şikayetlerin arttığına tanıklık ettiklerini, yüksek bedelden anlaşan kiracıların kiralarını ödeyemediğini söyledi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı: Yüksekten anlaşanlar kiralarını ödeyemiyor

Konut kiralarındaki fahiş fiyat artışı artık kiracıları değil ev sahiplerini de mağdur etmeye başladı.

Bloomberg HT'den Cemre Nur Karaca'nın haberine göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa son dönemde yüksek bedelden anlaşan kiracıların kiralarını ödeyemediğine ilişkin şikayetlerin 2-3 katına çıktığını söyledi.

Aşa “Son bir yıldır ev sahiplerine kiraları daha uygun bir fiyata indirmeleri için sesleniyoruz. Bazı fırsatçı ev sahipleri değerinden 2-3 katı fazla kiralama yapıyorlar. Bu durumun sonunda bu hale geleceğini söyledik ve uyardık. Şimdi mecbur kaldıkları için yüksekten ev kiralayan kiracılar, kira ödeyemiyor. Bu durumda hem kiracı mağdur hem de ev sahibi mağdur” dedi.

"YÜZDE 25 SINIRI EVLERİ BOŞ BIRAKTI"

Ev sahiplerine kiraları daha makul bir seviyeye indirmeleri için çağrıda bulunduklarını söyleyen Nizameddin Aşa, “Şu anda icralar, hacizler, kavgalar söz konusu. Kombiyi alıp sökmeler, eşyalı evlerde, eşyaları alıp satmalar gibi problemler yaşanıyor. Bu konudaki şikayetler iki üç katına çıktı. Tüm bu olumsuz olayların sebebi yüksek kira bedelleri. Ev sahiplerine yüksek kira bedelleri tatlı geliyor ancak işte sonunda bu tarz sorunlar yaşanıyor” açıklamalarında bulundu.

Kira artışına tavan getiren düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Nizameddin Aşa, “1 Temmuz 2023’e kadar yüzlerce kişi evlerini boş tutuyor. Yüzde 25 oranına takılmamak için Ağustos ayını bekliyorlar. Bu oran zaten uygulanmıyor hatta kiracılar yüzde 50 zamma bile razı. Yüzde 25’lik sınır sembolik kaldı. Mutlaka yeni konut arzı yaratmak gerekiyor” dedi.