birgün

8° AZ BULUTLU

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı: Yüksekten anlaşanlar kiralarını ödeyemiyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son dönemde kiralarla ilgili şikayetlerin arttığına tanıklık ettiklerini, yüksek bedelden anlaşan kiracıların kiralarını ödeyemediğini söyledi.

EKONOMİ 26.07.2022 18:09
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı: Yüksekten anlaşanlar kiralarını ödeyemiyor
Abone Ol google-news

Konut kiralarındaki fahiş fiyat artışı artık kiracıları değil ev sahiplerini de mağdur etmeye başladı.

Bloomberg HT'den Cemre Nur Karaca'nın haberine göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa son dönemde yüksek bedelden anlaşan kiracıların kiralarını ödeyemediğine ilişkin şikayetlerin 2-3 katına çıktığını söyledi.

Aşa “Son bir yıldır ev sahiplerine kiraları daha uygun bir fiyata indirmeleri için sesleniyoruz. Bazı fırsatçı ev sahipleri değerinden 2-3 katı fazla kiralama yapıyorlar. Bu durumun sonunda bu hale geleceğini söyledik ve uyardık. Şimdi mecbur kaldıkları için yüksekten ev kiralayan kiracılar, kira ödeyemiyor. Bu durumda hem kiracı mağdur hem de ev sahibi mağdur” dedi.

"YÜZDE 25 SINIRI EVLERİ BOŞ BIRAKTI"

Ev sahiplerine kiraları daha makul bir seviyeye indirmeleri için çağrıda bulunduklarını söyleyen Nizameddin Aşa, “Şu anda icralar, hacizler, kavgalar söz konusu. Kombiyi alıp sökmeler, eşyalı evlerde, eşyaları alıp satmalar gibi problemler yaşanıyor. Bu konudaki şikayetler iki üç katına çıktı. Tüm bu olumsuz olayların sebebi yüksek kira bedelleri. Ev sahiplerine yüksek kira bedelleri tatlı geliyor ancak işte sonunda bu tarz sorunlar yaşanıyor” açıklamalarında bulundu.

Kira artışına tavan getiren düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Nizameddin Aşa, “1 Temmuz 2023’e kadar yüzlerce kişi evlerini boş tutuyor. Yüzde 25 oranına takılmamak için Ağustos ayını bekliyorlar. Bu oran zaten uygulanmıyor hatta kiracılar yüzde 50 zamma bile razı. Yüzde 25’lik sınır sembolik kaldı. Mutlaka yeni konut arzı yaratmak gerekiyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol