birgün

13° AZ BULUTLU

EKONOMİ 13.07.2021 17:00

İstanbul Havalimanı için Türkiye tarihinin en büyük refinansmanı: Kredi vadesi uzadı, faizler düşürüldü

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA, yaklaşık 6 milyar avroluk kredi borcunu, aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın da olduğu kreditörlerle görüşerek refinanse etti. Kredinin vadesi 2 yıl uzarken, faizler düşürüldü.

İstanbul Havalimanı için Türkiye tarihinin en büyük refinansmanı: Kredi vadesi uzadı, faizler düşürüldü

Cengiz, MAPA, Limak ve Kalyon’un bir araya gelerek kurduğu İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi ​olan İstanbul Grand Airport (İGA) şirketi, 5,8 milyar avro (6,9 milyar dolar) borcunu mevcut kreditörlerle yaptığı görüşmeler sonucunda refinanse etti.

Bloomberg'de yer alan göre Mayıs ayında anlaşmaya varıldığı belirtirken kredinin vadesinin 2 yıl uzatıldığını, faizlerinin ise düşürüldüğünü belirtti.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan 2015’te vade sonu 2031’de olan kredi anlaşması imzalamıştı.

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen havayolu işletmecilerine verilen destek çerçevesinde İGA, ‘karşılıklı mahsuplaşma’ esasıyla devletten garanti ödemeleri almazken, karşılığında devlete kira da ödememişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu uygulamanın 2 yıl için geçerli olabileceğini, işletme süresinin de bu kapsamda uzatılabileceğini ifade etmişti.

ÇİN'DEN FİNANSMAN ARAYIŞINDA İLERLEME YOK

Öte yandan şirket, aynı kredinin refinansmanı için Çinli bankalarla da görüşmeler yapmıştı. Bloomberg'e konuşan kaynaklar, Çin’den finansman arayışının şimdilik ilerlemediğini belirtti.

Bir İGA yetkilisi refinansman anlaşmasına ilişkin detayları doğruladı. Halkbank yorum yapmazken diğer bankalar ilk etapta konuya ilişkin Bloomberg'in sorularına dönüş yapmadı.

İGA’NIN SAHİPLERİ KİM?

İGA, AKP iktidarına yakın şirketlerden Cengiz, MAPA, Limak ve Kalyon'un ortak girişimi. İGA’nın sitesinde konsorsiyumla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"İGA’nın yolculuğu 7 Ekim​​ 2013’te başladı. İstanbul’a inşa edilecek yeni bir havalimanı için bir araya gelen Cengiz-MAPA-Limak-Kolin (2019 Ocak'ta ayrıldı)-Kalyon Ortak Girişim Grubu, İst​anbul Havalimanı’nın inşa edilmesi ve işletme hakkını kazandı. İhaleyi kazanan konsorsiyumun İGA (İstanbul Grand Airport) ismini vererek 7 Ekim 2013 kurduğu İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. olarak, İstanbul Havalimanı’nın inşaatını gerçekleştirdikten sonra 25 yıl süreyle işletmek amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz."​

REFİNANSMAN NEDİR?

Refinansman kısaca, önceden alınmış ve zamanla dezavantajlı hale gelen kredi için yeni ve daha avantajlı koşullara sahip bir kredi çekilerek eski kredinin kapatılması işlemi anlamına geliyor.

Refinansman sayesinde daha önceki kredi yenisiyle kapanarak yeni kredi üzerinden faiz oranı, vade sayısı hatta istenirse para birimi değiştirilebiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol