birgün

24° AZ BULUTLU

İstanbul Havalimanı'nda iş cinayeti

İstanbul Havalimanı’nda, Schindler Türkeli adlı firmada teknik personel olarak çalışan Emrah Koçak, asansör tamir ettiği sırada hayatını kaybetti. Kuzeni, Koçak’ın çevresine “Dayanamıyorum bırakacağım” dediğini aktardı.

GÜNCEL 12.04.2022 10:23
İstanbul Havalimanı'nda iş cinayeti
Abone Ol google-news

İstanbul Havalimanı’nda, Schindler Türkeli adlı firmada teknik personel olarak çalışan Emrah Koçak, 7 nisanda vardiyasının bitmesine bir saat kala asansör tamir ettiği sırada iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, 36 yaşında bir çocuk babası olan Koçak kafa bölgesine aldığı darbe sonucu hayatını kaybetti. Koçak'ın kötü çalışma koşullarından şikayet ettiği öğrenilirken çalıştığı asansörü kontrol eden stajyer personel gözaltına alındı.

“SON RADDEYE GELMİŞ”

Emrah Koçak’ın kuzeni Ümit Koçak, kuzeninin başındaki yaralanmayı hastaneye gittiği esnada gördüğünü söyledi. Kuzeninin kötü çalışma koşullarından şikayetçi olduğunu söyleyen Ümit Koçak, Emrah Koçak’ın vardiyası olmamasına rağmen işe çağrıldığını da vurguladı.

Ümit Koçak şöyle konuştu:

“Kuzenimin yanındaki birçok eleman kötü çalışma koşullarından dolayı işi bırakmış. İyi para vermedikleri için bırakmışlar, gitmişler. Kuzenim usta başıydı. 13 yıldır bu şirkette çalışıyordu. Hep acemi elemanlarla işi yapmaya çalışmış. Kuzenim eve gidiyordu, vardiyası olmamasına rağmen işi yapabilecek birisi olmadığı için tekrar çağırıyorlardı. Bu birkaç seferlik bir şey de değil, uyku düzeni gitmişti. Olayın yorgunluktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sık sık ‘İşi bırakacağım’ diyordu. Son raddeye gelmiş zaten. Artık bıkmış. ‘Dayanamıyorum ben de bırakacağım’ diyormuş yanındakilere.”

“YETKİLİLER BAŞ SAĞLIĞI DAHİ DİLEMEDİ”

Kazanın ardından şirket yetkililerinden hastaneye gelenlerin olduğunu, işçi Koçak’ın yakınlarının “Sizin yüzünüzden, çalışma koşullarınız yüzünden böyle oldu” diyerek yetkilileri hastaneden gönderdiğini belirten Ümit Koçak, “Ben de 10.00 gibi gittim. Sonrasında şirket yetkililerinden hastaneye geleni görmedik. Bugüne kadar da şirket yetkilileri aileyle telefonla dahi iletişime geçmedi. Baş sağlığı dahi dilemediler. Sadece iş arkadaşları başsağlığı için aradı” diye konuştu.

Koçak ailesinin kimin ihmali varsa açığa çıkarılmasını istediğini, konuyla ilgili şikayetçi olacaklarını belirten Ümit Koçak, “Olayın nasıl olduğuna dair hiçbir bilgimiz yok. Stajyer çocuk daha yeni girmiş. Kimin ihmali varsa cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Koçak şunları söyledi:

“Her işimize koşar, derdimize yetişirdi. Kimse onun böyle ölmesini beklemiyordu. Arkadaşlarıyla konuştuk. Onlar ‘böyle bir ölümün olması imkânsız’ diyorlar. Asansörün indiği yerdeki dubanın orada bir, bir buçuk metrelik bir boşluk varmış. ‘Asansör düşse her türlü kendini kurtarırdı’ diyorlar. Tahminimizce yukarıda görevli stajyer çocuk asansörü yukarıya kaldıracağına aşağıya kaldırdı. Ama bilemiyoruz. Sorumluların olayı aydınlatmasını bekliyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol