birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.04.2019 08:36

İstanbul için karanlık tablo: İnşaat hırsı denetimsizliği getirdi

İstanbul’un Kağıthane ilçesi Yahya Kemal Mahallesi Akıncı Sokak’ta 4 katlı binanın çökmesinin ardından bir bina yıkıldı, 19 bina ise tahliye edildi. Evlerine giremeyen mahalle sakinlerinden bazıları geceyi otellerde geçerdi. Bazı mahalle sakinleri ise, geceyi komşu ve akrabalarının evlerinde kaldı. Çöken binada yaşayan 34 yaşındaki Özcan Dulkadir, “Defalarca uyardık. Toprak kayması olduğunu gördükleri halde gelip araya […]

İstanbul için karanlık tablo: İnşaat hırsı  denetimsizliği getirdi

İstanbul’un Kağıthane ilçesi Yahya Kemal Mahallesi Akıncı Sokak’ta 4 katlı binanın çökmesinin ardından bir bina yıkıldı, 19 bina ise tahliye edildi.

Evlerine giremeyen mahalle sakinlerinden bazıları geceyi otellerde geçerdi. Bazı mahalle sakinleri ise, geceyi komşu ve akrabalarının evlerinde kaldı. Çöken binada yaşayan 34 yaşındaki Özcan Dulkadir, “Defalarca uyardık. Toprak kayması olduğunu gördükleri halde gelip araya köpük sıkıştırıyorlardı. Resmen görsel kapak yapıyorlardı. Bizi hiçe sayıyormuş gibi” diye konuştu. Geceyi otelde geçiren 65 yaşındaki Ayten Bilgin ise, “Riskli binanın yanında oturuyoruz. Evlerimiz risk altında. Allah’tan gündüz oldu, gece olsa kimse kurtulamazdı” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Nusret Suna ise çöken binaya dair BirGün’e değerlendirmelerde bulundu.

Suna, geçen yıl Kâğıthane’de yaşanana benzer çok sayıda olay yaşandığını hatırlattı, Kartal’da çöken binanın da bunun bir örneği olduğunu söyledi. “Aşırı derece inşaat faaliyetleri başladı, denetimsizlik de baş gösterdi” diyen Suna, şöyle konuştu: “Tüm bunlara mühendislik mesleğinin itibarsızlaştırılması da eklendiği vakit bu olaylar meydana geliyor. Burada boş bir hafriyat alanı var. Duyduğumuza göre iki senedir boş duruyor. Orada bir tahkimat yapılmış ancak bunların da bir süresi vardır.”

Nusret Suna, “O boş inşaat alanı ne için iki senedir tutuluyor” diye sordu ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ekonomik kriz ya da imar kaynaklı bir problemden hafriyat yapılmış durumda bekliyor. Buna benzer kentimizde onlarca, hatta yüzlerce yer var. Bunlarla birlikte çöken binaları düşününce, acilen yapı stokumuzun incelenmesi gerekiyor. Bir plansızlık ve denetimsizlik var: Bu çok açık.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız