birgün

29° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 02.04.2020 08:53

İstanbul ikinci evim gibi

‘Castle in the Snow’, ‘Mind if I Stay’ gibi şarkılarıyla pop müziğe yeni bir yorum getiren Kadebostany, yeni EP’si ‘DRAMA Act1’ ile yarın dinleyiciyle buluşacak. Albümün İlk klibi de yönetmen Hasan Kuyucu tarafından İstanbul’da çekildi. Grubun kurucusu Guillaume de Kadebostany, “İstanbul benim ikinci evim gibi” diyor

İstanbul ikinci evim gibi

ÖYKÜ ÖZFIRAT

Şarkı yazarı ve yapımcı Guillaume de Kadebostany’nin projesi Kadebostany, dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgiyle karşılanıyor. Grup, 4 yepyeni şarkıdan oluşan yeni ep’leri ‘DRAMA Act 1’ ile yarın sevenleriyle buluşacak. Albümün klibi ise İstanbul’da yönetmen Hasan Kuyucu ve ekibi eşliğinde çekildi. Guillaume de Kadebostany ile yeni albümü üzerine konuştuk.

►Kadebostany Cumhuriyeti’nde hayat nasıl gidiyor? Dünyada gerçekleşen iyi/ kötü olaylardan nasıl etkileniyor?

Her şey iyi, çok teşekkürler. Çok yaratıcı bir dönem geçiriyorum ve bu beni mutlu ediyor. İyi ve kötü her türlü şeyden ilham alıyorum

►‘DRAMA - Act 1’ albümünüzü önceki işlerinize kıyasla nasıl tanımlarsınız?

Kadebostany Cumhuriyeti’ni kurduğum günden beri çalışmamı dönemlerle bölmeye karar verdim. DRAMA 4’üncü dönemdir. DRAMA’yı geçen yaz Ibiza’da Dj performansı sergileyemeye davet edildiğim 3 günlük bir gezi sırasında tasarladım.

Her nasılsa Ada’daki tüm fikirleri aldım ve İsviçre’deki evime (kayıt stüdyomuza) geri döndüm. 3 aylık bir süre boyunca tüm müzikleri, vokalistleri kaydettim. Önceki albümleri tamamlamamın ortalama 3 yıl sürdüğü göz önüne alırsak bunun çok spontan ve hızlı bir süreç olduğunu söyleyebilirim.

1973 yapımı ‘Holy Mountain’ filminden esinlenerek bir opera olarak yapılandırıldı.istanbul-ikinci-evim-gibi-709623-1.

HASAN KUYUCU VİZYONUMU ÇOK İYİ YANSITTI

►İstanbul’da ‘DRAMA Act 1’ için bir video çektiniz. Bu fikir nereden geldi?

İstanbul benim ikinci evim gibi. Bu şehirde kendimi çok iyi hissediyorum. Son yıllarda birçok harika sanatçı ile tanıştım. Özellikle ‘DRAMA Act 1’ videosunu yöneten Türk sinemacı Hasan Kuyucu. Onunla çalışırken çok fazla özgür hissediyorum ve vizyonumu mükemmel bir şekilde anlıyor.

►Müzik ve görsel malzemenin bir araya gelmesi önemli midir? Estetiğin müzik içindeki yeri nedir?

Şarap ve yemek, gece gündüz, yaz ve kış gibi. Her ikisi de birlikte çalışır.

‘DRAMA Act 1’ için mükemmel müzik ve görsel kombinasyona sahip olmak istedim. Harika olan şey, müzik ve görsel ilhamın çok kısa bir sürede ve aynı anda gelmesiydi. Bu yüzden çok tutarlı.

TÜRKİYE BENDEKİ EVRİMLERİ GÖRDÜ

Türkiye’yi dolaştınız. Türkiye’den dinleyicilerinizle ilgili gözleminiz nedir?

Türkiye ile çok özel bir ilişkim var. Türk halkının Kadebostany Cumhuriyeti’nin başlangıcından beri beni hoş karşıladığını belirtmekten dolayı minnettarım. Müziğimi ve şovlarımı seviyorlar ve her yıl yeni üretimlerimi sunmaktan her zaman heyecan duyuyorum. Bendeki evrimleri yıllar boyunca takip ettiler.

Eskişehir halkı ile aranızda özel bir bağ oluştu. Bu hikâyeden bize bahseder misiniz?

Yıllar önce, şarkımdan birini stadyum marşı olarak seçtiler. Onlarla arkadaş oldum, beni provalarına davet ettiler ve çok iyi karşıladılar. O anı asla unutmayacağım. Eskişehir’de 20.000 kişilik halkın önünde konser verdik ve onların müzisyenleriyle özel misafir olarak sahnedeydik. O anı sevdim. Her hatırladığımda tüylerim diken diken oluyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız