birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

İstanbul polisi 'ABD'li diplomat yakaladık' dedi, Washington yalanladı

Türkiye, İstanbul havalimanında bir Suriyeliye sahte pasaport vermekten yakalanan kişinin ABD'li bir diplomat olduğunu öne sürdü. ABD ise kişinin diplomat olduğunu yalanladı.

GÜNCEL 23.12.2021 10:35
İstanbul polisi 'ABD'li diplomat yakaladık' dedi, Washington yalanladı
Abone Ol google-news

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye'den İstanbul'da bir Suriyeliye pasaport satmak suçlamasıyla gözaltına alınan bir kişinin tutuklanmasıyla ilgili farklı açıklamalar geldi.

İstanbul polisi yakalanan kişinin diplomat olduğunu açıkladı, ancak ABD bu iddiayı yalanladı.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre; İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği’nde görev yapan bir Amerikan vatandaşının Almanya’ya gitmek isteyen bir Suriyeli’ye sahte pasaport sağladığı gerekçesiyle geçen ay tutukladığını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcüyse, bu kişinin ABD diplomatı olduğu bilgisini yalanladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “D.J.K.” olarak tanımlanan Amerikalı'nın ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği’nde görev yaptığı belirtildi. Açıklamada, Suriye uyruklu şahıs ise “R.S.” olarak tanımlandı.

Açıklamaya göre, 11 Kasım’da saat 17.00 civarında İstanbul Havalimanı’nda sahte pasaportla Türkiye’den Almanya’ya gitmek isteyen Suriye uyruklu “R.S.” adlı kişinin pasaport kontrol noktasında yapılan denetimde başka bir kişiye ait pasaportla yurtdışına çıkmaya çalıştığı tespit edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasında, “Yapılan araştırmalarda R.S. isimli şahsın kaçmaya çalışırken kullandığı pasaportun Amerika Birleşik Devletleri’nin Beyrut Konsolosluğu’nda diplomat olarak görevli olan D.J.K. isimli şahsa ait olduğu tespit edilmiştir” denildi.

"GÖZALTINDAKİ KİŞİ ABD DİPLOMATI DEĞİL"

Amerika'nın Sesi'nin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcüyse, bahsi geçen Amerikalı'nın "ABD diplomatı olmadığını" belirtti.

Sözcü açıklamasında, "Bir Amerikan vatandaşının Türkiye'de gözaltına alındığından haberdarız. Bu kişi ABD diplomatı değil. Uygun konsolosluk hizmetlerini sağlıyoruz" ifadesini kullandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasında, kamera görüntüleri üzerinde yapılan inceleme sonucunda, bu kişilerin havalimanı içerisinde buluştuğu, havalimanında kıyafetlerini değiştirdikleri ve Suriyeli R.S.’nin Amerikalı diplomat D.J.K.‘den pasaportunu aldığının anlaşıldığı bilgisi yer aldı.

Konuyla ilgili olarak bu kişilerin görevlilerce yakalandığı, yapılan üst aramasında Amerikan vatandaşı D.J.K.’den zarf içerisinde 10 bin dolar ve yine kendi adına ait diplomatik pasaport çıktığı belirtildi.

İki kişinin de adli makamlara sevkinin ardından, sahte pasaport kullanarak ülkeden çıkmaya çalıştığı belirlenen Suriye uyruklunun “Resmi belgede sahtecilik” suçundan işlem yapılarak serbest bırakıldığı kaydedildi. Amerikalı'nın ise tutuklanarak Cezaevine İnfaz Kurumu’na teslim edildiği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol