birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

İstanbul Tabip Odası'ndan Mücella Yapıcı açıklaması: Gerekli girişimlere başlanmıştır

İstanbul Tabip Odası (İTO), tedavi sırasında Mücella Yapıcı’nın kelepçelerinin açılmaması hakkında duyuru yaparak gerekli girişimlerin başlatıldığını duyurdu. İTO, "Hasta mahpusların muayene ve tedavilerindeki ihmallere dair Başhekimliklere ve Cezaevi Müdürlüklerine İstanbul Protokolünü Hatırlatıyoruz" dedi.

GÜNCEL 27.06.2022 23:36
İstanbul Tabip Odası'ndan Mücella Yapıcı açıklaması: Gerekli girişimlere başlanmıştır
Abone Ol google-news

Gezi Davası’nda hukuksuz biçimde mahkum edilen ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Mücella Yapıcı’ya yapılan kelepçeli muayeneyle ilgili İstanbul Tabip Odası'ndan açıklama geldi.

"Hasta mahpusların muayene ve tedavilerindeki ihmallere dair Başhekimliklere ve Cezaevi Müdürlüklerine İstanbul Protokolünü Hatırlatıyoruz" diyen İstanbul Tabip Odası, "Sn. Ayşe Mücella Yapıcı’nın avukatı tarafından İstanbul Tabip Odası’na iletilmiş olan, sağlık sorunları nedeniyle sevkli olarak götürüldüğü hastanelerde İstanbul Protokolü ve mevcut yasal mevzuata aykırı tutum ve davranışlara maruz kaldığını bildirdiği şikâyet dilekçesine ve basına yansıyan haberlere istinaden odamız Yönetim Kurulu ve Hekimlik Uygulamaları Bürosu tarafından gerekli girişimlere başlanmıştır," duyurusunu yaptı.

Bu kapsamda Mücella Yapıcı ile 27.06.2022 tarihinde İTO avukatının görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi.

İstanbul Tabip Odası açıklamasında "Ayrıca “TTB İnsan Hakları İhlalleri ile İlgili Tutum Belgesi”nin odamız üyeleri ile paylaşılmasına, ilimizdeki Başhekimliklere ve Cezaevi Müdürlükleri’ne gönderilmesine karar verilmiştir. Ülkemizde hasta mahpusların muayene ve tedavi süreçlerine dair sorunların arttığı bu dönemde sağlık hizmetlerine erişim hakkının en temel insan haklarından olduğunun bilinciyle olası hak ihlallerine yönelik İstanbul Tabip Odası olarak gerekli mesleki sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi kamuoyuna duyururuz," denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol