birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 24.12.2020 13:11

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu’dan ‘Uber’ açıklaması

İstinaf Mahkemesi'nin, Uber'in Türkiye’de faaliyet göstermeye devam edebileceği yönündeki kararı tartışmaları da beraberinde getirdi. Kararı değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, ‘Sadece hukuk alanında hakkımızı arayacağız’ dedi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu’dan ‘Uber’ açıklaması

Geçen yıl hem web sitesine hem de uygulamasına erişim engeli getirilen Uber hakkında İstinaf Mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, ilk derece mahkemesinin aldığı kararı hatalı buldu ve Uber'e erişim engelini kaldırdı.

Uber’in Türkiye pazarındaki faaliyetlerine en büyük tepki taksicilerden gelmişti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, istinaf mahkemesinin kararını Sputnik’e değerlendirdi.

Aksu, karara karşı olduklarını belirterek “Önceki senelerdeki gibi eylem yapmayacağız. Yargı yoluna başvuracağız ve sadece hukuk alanında hakkımızı arayacağız” dedi.

İstinaf Mahkemesi’nin kararındaki büyük özel araçlarla taşımacılığın haksız rekabete yol açtığı ifadesine dikkat çeken Aksu, yeni kararla ancak T plakalı ticari taksilerin uygulamayı indirerek Uber taşımacılığı yapılabileceğini söyledi.

Aksu, siz bu durumda neden karşı çıkıyorsunuz sorumuza ise “Yurt dışı menşeili bu firmanın çalışmaması, milli ve yerli olması lazım” diye yanıt verdi.

Uber Global sözcüsü ise “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf Mahkemesi, Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz” demişti.

Uber, İstanbul’da hizmet vermeye başladığı 2014 yılından itibaren, İstanbullular için popüler bir güvenli ulaşım seçeneği haline gelmiş ve Türkiye’de 4.5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı. Erişim engelinin kalkması ile Uber uygulamasında UberTaksi hizmeti sunulabilecek. Uber uygulaması İstanbul’da 14 bin 500 taksi sürücüsü tarafından hali hazırda kullanılmıştı. Taksiciler dışında VIP olarak tanımlanan araçlarla taşımacılık yapanlar da olmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol