birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

İstanbul'un taksi sorunu dünya basınında: ‘Savaş başladı’

The Guardian’da yer alan haberde, "Eğer müşteriler taksi bulabilecek kadar şanslıysa onlar için de zor bir durum var. Cinsel taciz, ırkçılık, fazla ücretlendirme, kabalık, güvensiz araç kullanma gibi sorunlar sürüyor" ifadeleri kullanıldı.

GÜNCEL 10.10.2021 23:42
İstanbul'un taksi sorunu dünya basınında: ‘Savaş başladı’
Abone Ol google-news

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, İstanbul’daki taksi krizini ele alan bir haber yayımladı. Çok sayıda küresel şehrin aksine İstanbul’da taksicilerin kendi araçlarını kullanmadığı belirtilen haberde “İstanbul’da güçlü taksi plakası sahipleri ile şehir otoriteleri arasında alışılmamış bir savaş başladı” ifadeleri yer aldı.

The Guardian’da yer alan “İstanbul taksi kartellerinin karanlık dünyası içinde” başlıklı haberde, İstanbul’da son günlerde gündemde olan taksi krizi incelendi.

“İki kıtayı birleştiren metropolde taksi sürücüsü olmak kolay değil” ifadelerinin yer aldığı haberde, İstanbul’da taksi sürücülerinin kendi lisanslarına sahip olmadığı, vardiyalı çalıştıkları hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem İstanbul’da 8 milyon nüfus olduğu hatırlatılan haberde, nüfus iki katına çıksa da mevcut taksi plakası sayısının değişmediği vurgulandı.

Haber şöyle devam etti: “Bir sonuç olarak endüstrinin korkutucu bir itibarı var. Çok sayıda plaka sahibinin kim olduğu bilinmiyor ve araçlarını kiralamak için aracılar kullanıyorlar. İktidar partisi AKP’ye yaklaşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın da İstanbul’un siyasi olarak bölünmüş ulaşım koordinasyon merkezi ve Ulaştırma Bakanlığı’nda belirgin bir etkisi var". Haberde, Uber’in 2014 yılında İstanbul piyasasına girmeye çalıştığı ancak İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın lobi çalışmaları sonucu engellendiği de belirtildi.

Haber, İstanbul’daki taksi sorununda müşterilerin yaşadığı zorlukları da şöyle aktardı: “Eğer müşteriler taksi bulabilecek kadar şanslıysa onlar için de zor bir durum var. Cinsel taciz, ırkçılık, fazla ücretlendirme, kabalık, güvensiz araç kullanma gibi sorunlar sürüyor"

Haber şöyle devam etti:

“Bu yıl taksi sürücülerinin davranışlarıyla ilgili 43 bin şikayet alan İstanbul Belediyesi, şehrin taksi operasyonunu yenileme çalışmalarını hızlandırdı. Şimdi, savaş çizgileri çekildi; işler çirkinleşebilir”

Haber için konuşan İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan “Taksi endüstrisinin özelleştirilmesini sonlandırmak ve Berlin’de New York’ta ve Dubai’de olduğu gibi belediyenin yürütmesini sağlamak istiyoruz.” dedi. Cihan, belediyenin toplu taşıma seçeneklerini genişleterek taksiye alternatifleri artırmayı amaçladığını da söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’a ek taksi tekliflerinin arka arkaya reddedildiği hatırlatılan haberde “Beklendiği üzere Ankara, İmamoğlu’nun belediye başkanlığı döneminde karşısına zorluklar çıkardı. İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı ile finansman, pandemi yönetimi, Kanal İstanbul gibi konularla zıt durumda kaldı” ifadeleri yer aldı.

İstanbul’da taksicilerin de ek taksi yerine taksilerin durumunun iyileştirilmesini tercih ettikleri belirtildi.

Bazı sürücüler için, sorumlu kim olursa olsun çalışma koşullarının iyileşmeyeceğine dair endişeleri olduğu da haberde dile getirildi. Serdar isimli bir taksi şoförü gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu arabayı beş yıldır kullanıyorum ve sahibiyle hiç tanışmadım. Sadece merkeze günlük kiramı ödüyorum. Tam bir mafya bunlar… Sosyal güvencemiz yok. Çok az kazanmaya okeysen, herkesin yapabileceği bir iş. Adli kontrol yapmıyorlar. Hiç hoş bir iş değil” dedi. Haberde, İmamoğlu yönetimin “plakaların taksi şoförlerinin kendilerine ait olması gerekiyor.” konusunda ısrar ettiği ifadeleri de yer aldı.

Haber şu ifadelerle sona erdi: “İstanbul’un taksi savaşı başladı; sürücüler, kontağı çevirin."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol