İstanbul Valiliği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast ihbarına ilişkin yaptığı açıklamada, "İhbarda bulunan şahsın (40)’ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı olduğu tespit edilmiştir" denildi. Valilik açıklamasında şahsın, 'Atipik Duygudurum Bozukluğu' hastası olduğunun belirtildiği ifade edildi.

İstanbul Valiliği'nden "Ekrem İmamoğlu'na suikast ihbarı" açıklaması

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast ihbarı ile ilgili açıklama yaptı.

Valiliğin açıklamasında, "02 Kasım 2022 tarihinde (dün) İBB Beyaz Masa iletişim hattına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast iddiasında bulunulduğu öğrenilmiştir" denildi.

"Konuyla ilgili olarak güvenlik görevlilerimizce yapılan çalışmalarda; ihbarda bulunan (H.Ö) adlı şahsın (40)’ı asılsız ihbar olmak üzere, toplam 50 suç kaydı olduğu tespit edilmiştir" denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Ayrıca; 10 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen 5657 sayılı sağlık raporunda şahsın, 'Atipik Duygudurum Bozukluğu' hastası olduğu belirtilmiştir. Şahıs ve konu hakkında başlatılan tahkikat devam etmektedir."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı, bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı ve müvekkilinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek derhal korunmasını gerektiğini ifade etti.

halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, 2 Kasım 2022 tarihinde ismi ve TC kimlik numarası belli olan bir kişi, İBB Beyaz Masa hattını aradı. İhbarda, “Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin önünde adamlar var. Ellerinde Ekrem İmamoğlu başkanımızın fotoğrafları var. Aralarında konuşuyorlardı. Ekrem başkanımızın evine ve İBB binasına gideceklerini belirttiler. 155’i aradım ama ulaşamadım. Sonra aklıma bu numara geldi. 8 kişilerdi. Hepsi silahlılardı. Acil yardım edin. Kamera görüntülerinde gözüküyor. Hastanenin yanındaki eczacı abla da bu duruma şahit. Arnavutköy polisi ile irtibata geçebilirseniz beni arasınlar” dedi.

Bu ihbar üzerine Ekrem İmamoğlu’nun avukatı savcılığa dilekçe verdi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: "Bu ihbar müvekkili kasten öldürülme suçuna ilişkin icra hareketlerine başlandığını göstermektedir. İhbara ilişkin ses kaydı şikayetimiz ekinde mevcuttur. İhbara ilişkin araştırma yapılarak gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Müvekkilin, İBB başkanı olması ve günlük programlarının önceden belirlenmesi göz önüne alındığında bu tehditler için hızlıca tedbir alınmalıdır. Müvekkilin kasten öldürülmesi için plan yapıldığı ve bu planı gerçekleştirmek için girişimlerin olma ihtimali oldukça yüksektir. İhbarı yapan şahsın ifadesi alınarak bu hususlar araştırılmalı, şüpheliler tespit edilmelidir."

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, konuya ilişkin halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “İhbara ilişkin şikayetimizi yaptık. Savcılık İl Emniyet Müdürlüğü’ne ilgili yazıyı yazdı. İhbarı yapan kişinin ifadesine başvurulmalı. Görüntüler vs. derhal incelenmeli” dedi. Polat, “Ekrem Bey için herhangi bir önlem aldınız mı?” sorusuna “İllaki önlem alınmıştır” yanıtını verdi.