birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 31.07.2021 12:19

İstanbul Valiliği’nden ormanlara giriş yasağına ilişkin yeni açıklama

İstanbul Valiliği, orman alanlarına giriş yasağına ilişkin gelen sorular üzerine yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, "İzinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında; yürüyüş yapmak, spor yapmak, piknik yapmak serbest, ancak mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. ateş yakmak kesinlikle yasaktır" denildi.

İstanbul Valiliği’nden ormanlara giriş yasağına ilişkin yeni açıklama

Orman yangınlarının önüne geçmek için alınan orman alanlarına giriş yasağı kararına ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Valiliği, spor yapmanın, piknik yapmanın serbest olduğunu ancak mangal ateşi yakmanın, piknik tüpüyle giriş yapmanın yasak olduğunu bildirdi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Orman Alanlarına Giriş Yasağı kararımız ile ilgili yoğun talep ve sorularınıza cevaben; Bu Karar ile İlimizdeki ormanlarda ve orman içi yollarda mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver vb. ateş yakmak yasaklanmıştır. Yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında; yürüyüş yapmak, spor yapmak, piknik yapmak serbest, ancak mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb ateş yakmak kesinlikle yasaktır."

YASAK, 30-31 TEMMUZ TARİHLERİNDE UYGULANACAK

İstanbul Valiliği, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmenin yasaklandığını bildirmişti.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, İstanbul’da orman yangınlarının artabileceğinin değerlendirildiği ifade edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol