birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

İstanbullu gıdaya bile erişmekte zorlanıyor

EKONOMİ 12.08.2022 06:30
İstanbullu gıdaya bile erişmekte zorlanıyor Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) İstanbul Barometresi temmuz araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmada katılımcıların yüzde 71,5’i temmuzda evde ekonomik sorunları, konut ve kira fiyatlarını ve gidemedikleri tatilin planlarını konuştuklarını söyledi. Yüzde 70,1’i temmuzda maddi yetersizlik nedeniyle istediği gıdaları alamadığını, yüzde 61,7’si yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını ifade etti. Alt gelir gurubuna ait katılımcılarda bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü.

Son araştırmayla birlikte dört aydır İstanbul’un gündemini ekonomik sorunlar, konut fiyatları ve kiralar oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 40,2’si ekonomik sorunların, yüzde 36,4’ü İstanbul’da konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artışın kentin gündemi olduğunu belirtti. Yüzde 20,7’si akaryakıt zamlarının, yüzde 14,6’sı döviz kurunda yaşanan hareketliliğin temmuz ayında Türkiye’nin gündemi olduğunu söyledi.

Katılımcılara göre Türkiye gündeminde üçüncü sırada yüzde 13,7 ile sağlık çalışanlarına şiddet vakaları ve bir doktorun öldürülmesi yer aldı.

Katılımcıların yüzde 70,1’i temmuzda maddi yetersizlik nedeniyle istediği gıdaları alamadığını, yüzde 61,7’si yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığını ifade etti. Alt gelir gurubuna ait katılımcılarda bu oranın yüzde 80,1 olduğu görüldü. Katılımcıların yüzde 62,1’i yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtti.

istanbullu-gidaya-bile-erismekte-zorlaniyor-1051077-1.

Çocuklu ailelerde bu oran yüzde 66,1 iken, gelir düzeyine göre bakıldığında 5 bin TL ve altı gelire sahip katılımcıların yüzde 86,3’ünün yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğü görüldü.

YÜZDE 25’İ GEÇİNEMEDİĞİ İÇİN BORÇ ALDI

Katılımcıların yüzde 43,6’sı geçinemediğini belirtti. Katılımcıların; yüzde 25,1’i bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 38,5’i de borç aldığını söyledi. Yüzde 18,5’i geçinmekte zorlandığını, yüzde 41,2’si kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 15,2’si ise geçinebildiğini ve kenara para da koyabildiğini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol