birgün

21° HAFİF YAĞMUR

İşten çıkardığı işçilerin iş bulmasını da engelleyen Uğur Tekstil patronları hakkında suç duyurusu

Urfa'da iki ay önce işten çıkarılan ve patronlar tarafından isimleri diğer fabrikalara gönderilerek iş bulmaları engellenen Uğur Tekstil işçileri, patronlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. İşçiler, şirketin üretim yaptığı uluslararası firmaya da, “Tarafı olduğunuz uluslararası sözleşmelere ve işçi haklarına aykırı işçi kıyımına karşı harekete geçin” çağrısı yaptı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 17.01.2022 16:23
İşten çıkardığı işçilerin iş bulmasını da engelleyen Uğur Tekstil patronları hakkında suç duyurusu
Abone Ol google-news

Urfa'da faaliyet gösteren Uğur Tekstil'de işten çıkartılan 97 işçi bugün Topçu Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

İşçiler, kentte faaliyet gösteren diğer fabrikalara kendilerinin isim listelerini göndererek iş bulmalarını engellediklerini söyledikleri pataronlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Açıklamayı yapan işçi Suphi Şahinalp, "Uğur Tekstil patronları Servan Zenderlioglu ve Hayri Uğur hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Anayasayı ve yasaları ayaklar altına alarak bizi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten attıkları yetmiyormuş gibi isim listelerimizi diğer fabrikalara göndererek başka fabrikalarda iş bulmamıza da engel oluyorlar" dedi.

Uğur Tekstil işçisi Suphi Şahinalp şu açıklamayı yaptı:

"İŞÇİ KIYIMINA KARŞI HAREKETE GEÇİN"

"Çalışırken aldığımız ücretler dışında başka hiçbir geliri olmayan biz işçiler tam iki aydır işsiziz. İki aydır bize yapılan haksızlığın son bulmasını ve işe geri alınmayı bekliyoruz. İki aydır 97 işçi resmen açlığa mahkûm edilmiş durumdayız. Artık sabrımız kalmadı. Buradan Zara markasının yetkililerine sesleniyoruz: Lütfen bir an önce harekete geçin.

Size üretim yapan Uğur Tekstil’in tarafı olduğunuz uluslararası sözleşmelere ve işçi haklarına aykırı bir şekilde bize yaptığı bu işçi kıyımına, bu haksızlığa karşı bir an önce harekete geçin. Daha önce aynı şekilde sendikalı olduğumuz için fabrikanın kapatılarak 300 işçinin işten atılmasında nasıl müdahil olup sorunu çözdüyseniz, aynı şekilde bir kez daha sorumluluğunuzu yerine getirmenizi, işçi haklarına ve ilkelerinize uygun bir şekilde harekete geçmenizi bekliyoruz.

Aksi taktirde bu işçi kıyımından, yasaları ve uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına alan bu işçi düşmanlığından sizde sorumlu olacaksınız. En kısa sürede gelip denetim yaparak, mağdur işçilerle görüşerek bu sorunu çözmek için adım atmadığınız taktirde, bundan sonraki eylemlerimizi, ülke genelinde bizimle dayanışma içinde olan kurumların dostların da desteğiyle Zara’nın ürünlerinin satıldığı mağazalar önünde yapacağız.

"BAŞKA FABRİKALARDA İŞ BULMAMIZA ENGEL OLUYORLAR"

Bugün burada toplanmamızın bir diğer sebebi ise, Uğur Tekstil patronları Servan Zenderlioglu ve Hayri Uğur hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı duyurmaktır. Anayasayı ve yasaları ayaklar altına alarak bizi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten attıkları yetmiyormuş gibi isim listelerimizi diğer fabrikalara göndererek başka fabrikalarda iş bulmamıza da engel oluyorlar.

Uğur Tekstil’de haklarımızı ayaklar altına alıp bizi kapı önüne koydukları yetmezmiş gibi bizi kara listeye alarak adeta yaşam hakkımızı da gasp etmeye çalışıyorlar. Bu bir insanlık suçudur. İşçi alımı yaptığı halde sırf Uğur Tekstil’den atılan işçiler olduğumuz için bize almayan fabrikalar da bu insanlık dışı suça ortak olmaktadır. Aynı şekilde buna sessiz kalan resmi yetkililer de bu suça ortak olmaktadır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol