birgün

21° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.05.2018 09:28

İşten çıkarılan belediye işçisine destek büyüyor

İşten çıkarılan belediye işçisine destek büyüyor

KHK ile yapılan ‘taşerona kadro’ düzenlemesinin ardından İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’nde güvenlik soruşturması bahanesiyle işten çıkarılan taşeron işçisi Kenan Güngördü, 23 gündür belediyenin önünde direnişini sürdürüyor. İşini geri isteyen Güngördü’ye, diğer belediyelerden atılan taşeron işçilerinin yanı sıra sendikalar da destek veriyor. KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Tüm Bel-Sen 1 Nolu Şube dün Güngördü’ye dayanışma ziyaretinde bulundu.

‘Bizleri umutsuz bırakmak istiyorlar’
Kenan Güngördü, AKP’li belediye yönetimini uyarmak amacıyla dün bir günlük açlık grevi gerçekleştirdi. Güngördü, kendisine desteğe gelen emekçilerle birlikte yaptığı açıklamada, haksız ve hukuksuz şekilde işten atıldığını ve binlerce işçi ve emekçinin kendisi gibi mağdur edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“OHAL ile somut delil olmadan açığa alınanlar, ihraç edilenler veya tutuklananların çalışmalarına izin verilmeden bu ülkede demokrasiden söz edilemez. Sömürünün ve haksızlığın olduğu her yerde bizim de sözümüzün olduğu unutulmamalıdır. Son derece kötü bir süreçten geçiyoruz. Bu anlamda insanların bir araya gelmesi, örgütlenmesi ve birlikte sesini yükseltmesi çok değerlidir. Bizleri güvencesiz, umutsuz bırakmaya çalışıyorlar. Tüm bunlara karşı mücadele eden biz emekçiler, alanlarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz.”

‘İşten atılanlar geri alınsın’
Kenan Güngördü, taleplerini şöyle sıraladı: “KHK zulmüne son verin. İşinden, aşından edilen tüm kamu çalışanları ve taşeron işçileri işlerine geri alınsın. OHAL derhal kaldırılsın. Kıdem ve ihbar tazminatımız ödensin.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız