birgün

29° AZ BULUTLU

İşten çıkarılan çalışanın avukatı konuştu: Pegasus’tan 'ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız' telefonu

Arkadaşlarıyla içki içerken çektiği fotoğrafı 'Kadir Gecesi' notuyla kişisel hesabından paylaşan ve ardından işten çıkarılan Pegasus Hava Yolları çalışanının avukatı Kerem Donat, havayolu şirketi yetkililerinin müvekkilini arayarak, “Ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız” dediğini aktardı. Donat, "Biz de tercihimizi onların işten çıkarması yönünde kullandık. O sebeple işten çıkardılar" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 30.04.2022 09:02
İşten çıkarılan çalışanın avukatı konuştu: Pegasus’tan 'ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız' telefonu
Abone Ol google-news

Pegasus Hava Yolları'nın, bir grup çalışanın yer aldığı ve Kadir Gecesi'yle ilgili ifadelerin bulunduğu fotoğrafı paylaşan bir işçisini işten çıkardığı belirtildi.

Pegasus çalışanının avukatı Kerem Donat, iktidar yanlısı Yeni Akit'in müvekkilinin de aralarında bulunduğu 8 kişiyi hedef gösterdiğini söyledi. Donat ayrıca, Pegasus’un, fotoğrafta bulunan 8 kişi içerisinden sadece fotoğrafı paylaşan müvekkili hakkında işten çıkarma işlemi yaptığını belirtti.

Cumhuriyet'e konuşan Donat, "Müvekkilimin de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında şimdi 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlamasından bir soruşturma başlatılmış olabilir ama bunun nasıl devam edeceği, nasıl ilerleyeceği sonucunda savcılık karar verecek. Henüz savcılığa intikal eden bir durum yok diye biliyorum" diye konuştu.

TEHDİT VE HAKARET

Avukat Donat, “Müvekkilimin ve diğer Pegasus çalışanlarının doğal koşullarda normal bir hukuk devletinde ifadesi alınır ve serbest bırakılır” dedi.

Donat, Pegasus çalışanı 8 kişinin sosyal medyada toplumun bir kesimi tarafından ciddi tehdit ve hakaretlere maruz kaldığını açıkladı. Donat, yandaş medya tarafından hedef gösterilen müvekkilinin yurttaşlar tarafından da tehdit edildiği ve asıl mağdurun müvekkilinin olduğunu söyledi.

Donat, konuyla ilgili valilikten koruma talebinde bulunacaklarını aktararak "Bu tehdit ve hakarette bulunan kişileri de tek tek saptıyoruz. Onlarla ilgili de şikâyette bulunacağız” ifadelerine yer verdi.

"ASIL SUÇU İŞLEYEN PAYLAŞIMLARI DIŞARIYA SIZDIRANLARDIR"

Müvekkilinin şahsi sosyal medya hesabının kilitli ve dışarıya kapalı olduğunu belirten Donat, "Asıl burada bir suça maruz bırakılan, suç fiilinin isnat edileceği kişiler varsa, onlar bu paylaşımları dışarıya sızdıranlardır" diye konuştu.

ANAYASA VURGUSU

Donat, açıklamasının devamında şunları belirtti:

"Bu ülkenin Anayasası'nın ilk üç maddesinin gerçekliği ortadadır. Anayasa’nın 24. maddesine göre din ve vicdan hürriyeti sadece dindarları değil, inanmayanları veya inansa bile buna göre yaşamayanları korur."

PEGASUS’TAN 'İSTİFA ET' TELEFONU

Pegasus yetkililerinin müvekkilini arayarak, “Ya istifa et, ya biz seni işten çıkartacağız” dediğini aktaran Donat, “Biz de tercihimizi onların işten çıkarması yönünde kullandık. O sebeple işten çıkardılar. 8 yıllık bir kabin memuru büyük ihtimalle yakın bir tarihte kabin amiri olacaktı” ifadelerine yer verdi.

Donat, açıklamasının devamında şunları belirtti:

"Bir kimsenin özel hayatında suçsa da bu yüz kızartıcı bir suç değil, hırsızlık değil. İş hayatına yansıması, iş hayatına yansımasından dolayı mütevellit aynı zamanda sosyal yaşamına, hayatını etkilemesi şu an tehdit ve şantajlarla inanılmaz bir şekilde hakaretlerden korkmuş bir vaziyette."

"KİMSE KENDİSİNİ KOLLUK VE YARGI YERİNE KOYAMAZ"

Avukat Kerem Donat, “Şimdi toplumda kimse kendisini kolluk yerine, kimse kendisini yargı yerine koymaması gerekir. Ama maalesef bize şu an baskın olan bir de baskın olmaktan yana yakın zamanda da poh pohlanan endişeli tırnak içinde muhafazakârlarımız var biliyorsunuz. O sebeple geldiğimiz nokta bu. Bununla mücadele edeceğiz. Umarım sivil toplumda arkamızda olur. Açıkçası siyasetten herhangi bir destek beklemiyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol