birgün

20° AÇIK

İstihdam bir ayda 90 bin kişi arttı, işsizlik 178 bin kişi azaldı: "Bir başka TÜİK paradoksu daha"

TÜİK'in işsizlik verilerine tepki gösteren CHP'li Veli Ağbaba, "TÜİK istihdamın bir ayda 90 bin kişi arttığını ama işsizliğin bir ayda 178 bin kişi azaldığını yani 178 bin kişinin bir ayda iş sahibi olduğunu söylüyor. 90 bin istihdamın arttığı yerde 178 bin kişinin yeni bir iş bulmasını TÜİK nasıl açıklıyor?" diyerek tepki gösterdi.

EKONOMİ 11.04.2022 11:59
İstihdam bir ayda 90 bin kişi arttı, işsizlik 178 bin kişi azaldı: "Bir başka TÜİK paradoksu daha"
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) işsizlik verilerine tepki gösterdi.

İşsizliğin TÜİK'in iddia ettiği gibi azalmadığı, aksine arttığını kaydeden Ağbaba, "İnkârcı TÜİK her ne kadar 'işsizlik azaldı' dese de ülkedeki iş başvurusu kuyrukları işsizlik gerçekliğini gizleyemiyor" dedi.

Ağbaba, "Bir başka TÜİK paradoksu daha! TÜİK istihdamın bir ayda 90 bin kişi arttığını ama işsizliğin bir ayda 178 bin kişi azaldığını yani 178 bin kişinin bir ayda iş sahibi olduğunu söylüyor. 90 bin istihdamın arttığı yerde 178 bin kişinin yeni bir iş bulmasını TÜİK nasıl açıklıyor?" diyerek tepki gösterdi.

Ağbaba'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

"TÜİK işsizliğin Şubat ayında, Ocak ayına göre 179 bin kişi azaldığını açıklıyor. Ocak ve Şubat ayları arasında ise işsizlik başvurusu yapanlar sayısındaki artış ise 131 bin kişi. İşsizlik TÜİK’in iddia ettiği gibi azalmıyor, aksine artıyor!

Yine TÜİK'e göre sadece bir ayda 87 bin kişi iş gücünden çekilmiş. Bir başka deyişle artık iş bulmaktan ümidi kalmamış. Geçtiğimiz ay Türkiye’nin sadece dört ilinde toplamda 319 kişilik işe alım için 126 bin kişinin işe başvurduğunu unutmayalım.

İnkârcı TÜİK her ne kadar 'işsizlik azaldı' dese de ülkedeki iş başvurusu kuyrukları işsizlik gerçekliğini gizleyemiyor.

Bir başka TÜİK paradoksu daha! TÜİK istihdamın bir ayda 90 bin kişi arttığını ama işsizliğin bir ayda 178 bin kişi azaldığını yani 178 bin kişinin bir ayda iş sahibi olduğunu söylüyor. 90 bin istihdamın arttığı yerde 178 bin kişinin yeni bir iş bulmasını TÜİK nasıl açıklıyor?

Son olarak: Şubat ayında TÜİK’e kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 579 bin. İŞKUR’un Mart ayı verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 635 bin kişi. İŞKUR’un Mart ayındaki kayıtlı işsiz sayısı TÜİK’in Şubat ayındaki resmi işsiz sayısını geride bıraktı!"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun