Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili olarak “Bir kadın bir bankta 40 dakika kadar oturuyor, kalktıktan bir süre sonra patlama oluyor. Şu anda o kadınla ilgili tüm veriler inceleniyor” dedi. Saldırının 'özel seçilmiş bir bölgede' yapıldığını söyleyen Bozdağ, "Yabancılar var, dünyaya mesaj vermek istemiş olabilirler" değerlendirmesinde bulundu.

Abone Olgoogle-news
İstiklal Caddesi saldırısı | Bozdağ: Bankta oturan kadın kalktıktan sonra patlama oluyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 6 kişinin öldüğü ve 80'den fazla kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili iktidarın kontrolündeki A Haber kanalına açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozdağ, “Bir kadın bir bankta 40 dakika kadar oturuyor, kalktıktan bir süre sonra patlama oluyor. İki ihtimal var. Ya o poşet veya çanta onun içinde düzenek var kendi patlıyor ya da uzaktan birisi patlatıyor. Şu anda o kadınla ilgili tüm veriler inceleniyor. Henüz ismi belli değil. Bütün kayıtlar takip ediliyor, bir takım arkadaşlarımız peşindeler. Bir terör eylemi olduğu değerlendiriliyor. Hangi terör örgütü olduğu yapılan araştırmalar sonucu belli olacak. Olay yerinde parçalar dışında kanaat getirecek bir veri yok. Bu olay nedeniyle pek çok asılsız haber sosyal medyada dolaşıyor. Sosyal medyada dolaşan asılsız haberlere itibar etmemesinde büyük fayda var” dedi.

“ÖZEL SEÇİLMİŞ BİR BÖLGE, DÜNYAYA MESAJ VERMİŞ OLABİLİRLER”

“Özel seçilmiş bir bölge. Yabancılar var, dünyaya mesaj vermek istemiş olabilirler” diyen Bozdağ, “Türkiye güçlü bir devlet. Her defasında milletin gücünü arkasına almış 20 yıllık güçlü bir irade var Türkiye'de. Türkiye artık terörle mücadelesini sınırların dışında da sürdüren bir ülkedir. Türkiye'nin gidişatına sekte vurmak mümkün değil. Merzin Mezitli ilçesinde polis evine yapılan bir saldırı oldu. Teröristler hemen tespit edildi ve arkasında kimlerin olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, “Baktığımız zaman bunları aynı karede görmek uygun olmayabilir. Ama terör örgütleri fırsat bulduğu an bu tarz eylemler yapabiliyorlar. Buna fırsat vermemek için çalışıyoruz” dedi.

“3-5 TERÖRİSTİ EZİP GEÇMEK SORUN DEĞİL”

Fransa, ABD ve Almanya’nın PKK’ye silah verdiğini söyleyen Bozdağ, “Türkiye; PKK, FETÖ, DEAŞ ile mücadele etmiyor, bunları üzerimize salan ülkelerle de mücadele ediyor. Yoksa 3-5 teröristi ezip geçmek sorun değil. Hem dış hem içerideki teröristi birbirinden ayırmamak lazım. Dışardaki içeridekini kullanıyor” şeklinde konuştu.

“ESKİDEN İHA-SİHA’MIZ YOKTU”

Türkiye'nin ‘bu gerçeği görüp kendi kendine yeten bir ülke olmak zorunda olduğunu’ dile getiren Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği ve mücadelesini verdiği de bu. Eskiden İHA-SİHA'mız yoktu güvenliğiniz başkalarından aldığınız bilgilerle sağlamaya çalışıyordunuz. Şimdi öyle değil” değerlendirmesini yaptı.