birgün

26° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 11.09.2019 20:34

İstiklal’in orta yerinde bir eylemci

İstiklal’in orta yerinde bir eylemci

BURAK ABATAY

Yapı Kredi Bankası, kuruluşunun 75. yılında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında Türkiye çağdaş sanatının öncü isimlerinden Halil Altındere “Abrakadabra” isimli solo sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu. Küratörlüğünü dünyaca ünlü bağımsız küratör ve eleştirmen Hou Hanru’nun üstlendiği Altındere’nin “Abrakadabra” sergisi 3 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

POLİTİK UNSURLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Sergide, ismine yaraşır bir biçimde Harry Houdini’ye atıfta bulunan eserler yer alırken, pop sanatından beslenen, özellikle İstiklal Caddesi’ne göndermeleri olan birçok eser yer alıyor. Sergiyi basın mensuplarıyla beraber gezen sanatçı Altındere, polis arabası kapısı, eylemci büstü, Pala’nın heykeli, melek kanatları olan kamera, bumerang kaykayları gibi eserlerin sokak kültürünü ve özellikle de İstiklal’i yansıttığını ifade etti. “Bugün bir protestocunun heykeli kolay kolay bir sokağı süsleyemez. Hele ki bu büstün, Galatasaray’a yakın bir yerde olması çok daha anlamlı” diyen Altındere sergiyi şöyle anlattı: “Sergiyi hareketin asla azalmadığı İstiklal’in tam kalbinde gerçekleştirmekten dolayı mutluyum. İstiklal, her tür ideoloji, cinsiyet ve kimlikten insanı görebileceğiniz bir yer. Yapı Kredi Kültür Sanat’da galerinin ana salonu dışındaki yerler aynı bu caddenin dar ve uzun sokakları gibi koridorlardan oluşuyor. Biz de sergide koridorların kendisini birer sokak gibi algılayıp eserleri o şekilde konumlandırdık. Bu sergiyi gezenler sokağın bir nevi içeride devam edişini deneyimleyebilir. Sanatseverler, son dönemde ürettiğim tüm üç boyutlu çalışmaları, hiper-realistik heykelleri, bronz işleri ve enstalasyon çalışmalarımı bu sergide bir arada görebilecek” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız