birgün

26° AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.12.2018 08:34

İstismar sanığı derse de girmiş

İzmir Dikili’de Süleymancılara ait yurtta çocuklara istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan temizlik görevlisi Ömer Faruk E., derslere girdiğini itiraf etti

İstismar sanığı  derse de girmiş

BirGün/İzmir

İzmir'in Dikili ilçesindeki Süleymancılara ait yurtta kalan çocukların cinsel istismara uğraması ile ilgi dava dün görüldü. Dikili'nin İsmetpaşa Mahallesi'ndeki Süleymancılara ait yurtta kalan 7 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen temizlik görevlisi Ömer Faruk E., hakim karşısına çıktı. Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, olaydan yaklaşık 1 yıl sonra mahkemeye çıkarılarak ifadesi alınan tutuklu sanık Ömer Faruk E., suçlamaları inkâr ederek, kendisine iftira atıldığını ileri sürdü. Süleymancılar Cemaati’nde yetiştiğini, yurtta Yurt Müdürü’nün talebi ile Cemaat tarafından görevlendirildiğini kaydeden Ömer Faruk E., müdürün talebiyle yurtta kuran eğitimi verdiğini, ayrıca çocukların etüt derslerine de girdiğini itiraf etti. Mahkemede, sanık Ömer Faruk E.’nin temizlik görevlisi kadrosunda olmasına rağmen, yurtta kalan çocukların kişisel kayıtlarını ve evraklarını da tuttuğu ortaya çıktı.

SORUMLULAR HESAP VERMELİ
Çocukların cinsel istismara uğraması ile ilgi davaya ilişkin, Öğrenci Veli Derneği(Veli-Der) Bergama Şubesi bir basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamada, cemaat ve tarikatlarla yapılan tüm protokollerin iptal edilmesi gerektiği vurgulandı. “Çocuklarımızın başına gelecek her türlü kötülükten, doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı’nı sorumlu tutacağız” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bizim muhatabımız gerici cemaat, tarikat, vakıflar değil, Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu nedenle; çocuklarımıza ‘dokunan’; onları baskı, şiddet ve her türden ‘can güvenliği’ tehdidi ile yüz yüze getiren her durum karşısında direnmekten; çocuklarımızın sessiz çığlığına ses olmaktan; onlar için gerekirse tüm varlığımızı ortaya koymaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bütün sorumlular hesap verene kadar alanlarda olmaya devam edeceğiz.”


NE OLMUŞTU?

7 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen temizlik görevlisi Faruk.E., 21 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı. Poliste ve sevk edildiği adliyede suçunu itiraf eden Faruk E., tutuklanırken, söz konusu yurt da İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız