Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı haberlerini hedef alan Cağaloğlu Anadolu Lisesi müdürü hakkındaki soruşturma tamamlanmadı. Veliler duruma tepkili.

İstismara iftira demişti: Müdür hâlâ görevde

Berkay SAĞOL

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi müdürü Cafer Koçyiğit hakkında başlatılan soruşturma yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen tamamlanmadı. Cağaloğlu Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği tepkili.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirmesine ilişkin haberlere yönelik paylaşımda bulunan, istismarı haberleştiren gazetecileri ise “iftiracılıkla” suçlayan Koçyiğit, paylaşımında “İmansızlar siz iftira atmaya, karalamaya devam edebilirsiniz” demişti.

Veliler tarafından yapılan açıklamada, “Okulumuz Türkiye’nin köklü ve gelenekleri olan bir okul. Fakat proje okul olduktan sonra göreve başlayan müdür Necati Yener ile birlikte okulumuz en karanlık günlerini yaşayacağı döneme girmiştir. Veliler ve öğrenciler arasında yarattığı ayrımcılık, düşen okul başarısı, sıklıkla değişen öğretmenler nedeniyle okulumuz karanlıklara sürüklenmeye başlamıştır. Şu anki okul müdürü Cafer Koçyiğit de 1 yıldır okulumuzda görev yapmaktadır. Gelişen olaylar kovulan müdürün izinden gittiğini açıkça göstermiştir. Örneğin öğrencilerin kıyafetlerine takmış ve disipline vermekle tehdit etmiştir” denildi. Açıklamada, “6 yaşındaki küçük kızımıza yapılan istismarı önce savunmuş, daha sonrasında da bir ayet paylaşarak bu olayı lanetleyen herkesi ve özellikle biz velileri ‘imansız’ olarak yaftalamıştır. Gelen tepkiler sonucunda da hemen silmek zorunda kalmıştır. Bakanlık soruşturma başlattı ama müdür görevinde kalmaya devam etti. Bizim okulumuz kız pansiyonu olan bir okul. Hepimizi bir tedirginlik aldı tabii ki. Veliler olarak tedirginiz. Böyle bir olayı savunan adamın eğitimle bir işi olamaz. Uzun süredir bekliyoruz halen görevden alınmadı. Çocuklarımızın bir dönemini daha heba etmek istemiyoruz. Artık çocuklarımızın dilinden anlayan, vizyoner ve liyakat sahibi bir idareci ve yönetim kadrosu istiyoruz” denildi.