birgün

10° AÇIK

İstismarı ortaya çıkardığı için hedef gösterilen BirGün yazarı Soykan: Yazmaya devam edeceğim

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi Kadir İstekli ile 'evlendirmesi' ile başlayan istismarı ortaya çıkaran BirGün yazarı Timur Soykan, "Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim. Bu toplumun yüzde 70-80'i tarikatlar kapatılsın diyor. Ensar'dan Uşşaki tarikatı olayına kadar o kadar çok olay yaşadık ki tüm bu olaylara baktığımızda aynı karanlığı görüyoruz" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 10.12.2022 10:37
İstismarı ortaya çıkardığı için hedef gösterilen BirGün yazarı Soykan: Yazmaya devam edeceğim
Abone Ol google-news

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi Kadir İstekli ile 'evlendirmesi' ve her gün cinsel istismara uğradığını ortaya çıkardığı için sosyal medyada hedef alınan BirGün yazarı Timur Soykan, "Kormuyorum, yazmaya devam edeceğim" dedi.

Sözcü'den Fırat Fıstık'a konuşan Soykan, "Bir iddianame söz konusu ve bir kadın 6 yaşından itibaren cinsel istismara uğradığını anlatıyor. Şimdi böyle bir durumda vicdanlı insanın vereceği refleks nedir? Vicdanlı ortalama bir insan, çocuğa bu yaşatıldıysa bunun ortaya çıkarılmasını ister. Ne siyaset ne ideoloji vardır. Bunların hepsinin dışındadır çocuk. Ama bakıyoruz bazı kişilerin ilk refleksleri tarikatlarını korumak oluyor. Bu kadar vahim iddia karşısında bile hem istismara uğrayan kadını hem de gazetecileri hedef alan bir anlayış görüyoruz. Bu çok karanlık bir zihniyet. İnsanın en geri noktası diyebilirim" ifadelerini kullandı.

Tarikatların kutsallaştırılarak eleştirilemez noktaya konulmasının istendiğini ifade eden Soykan, “Tarikatlar kutsal yerler değil. Yine dine saldırıymış gibi göstermeye çalışıyorlar ve kendi karanlık bataklıklarını, zihniyetlerini bunun arkasında gizlemeye çalışıyorlar. Şunu unutmamamız lazım. Biz buna izin verirsek daha fazla çocuk bu karanlığa düşer. Bu karanlık çocukları yutar. 28 Şubat'ı da katıp, bu çok vahim, ses kayıtlarının, iddianamenin, fotoğrafların olduğu olaya bu şekilde saldırıp susturmaya çalışıyorlar. Tarikatların eleştirilemez noktaya konulmasını istiyorlar. Bununla birlikte herkesin susması için de bir saldırı gerçekleştiriyorlar. Elbette bu çok boş bir saldırı. Korkmuyorum, yazmaya devam edeceğim. Bu toplumun yüzde 70-80'i tarikatlar kapatılsın diyor. Ensar'dan Uşşaki tarikatı olayına kadar o kadar çok olay yaşadık ki tüm bu olaylara baktığımızda aynı karanlığı görüyoruz. Toplum da artık laiklik olmadığında nasıl bir karanlıkla karşı karşıya kalınacağının farkında" şeklinde konuştu.

Soykan iki gündür çok fazla destek mesajı aldığını da belirterek, "Çok destek olan var, ülkenin aydınlık yüzü çok daha kalabalık. Tarikatlar dediğimiz, devlet içinde de örgütlenen bu yapılar sesi çok çıkan azgın bir azınlık" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol