birgün

24° AZ BULUTLU

İsveç Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması: Müzakereler biraz süre alacak

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, NATO üyeliği ve Türkiye'nin yaklaşımına ilişkin, "Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak" açıklamasını yaptı.

SİYASET 23.05.2022 13:55
İsveç Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması: Müzakereler biraz süre alacak
Abone Ol google-news

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin NATO üyeliği hakkında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini ve müzakerelerin biraz süre alacağını belirtti.

İsveç resmi haber ajansı TT'ye açıklamalarda bulunan Andersson, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliği konusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

Türkiye ile diyaloğu sürdürdüklerini dile getiren Andersson, "Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile güzel ve olumlu bir görüşme yaptım. Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılacak müzakereleri sabırsızlıkla beklediğini kaydeden Andersson, PKK'yi terör listesine alan ilk ülkelerden biri olduklarını ifade etti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine ilişkin tartışmalar sürüyor.

İki ülke, NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etmişti.

Öte yandan Türkiye'den , iki ülkenin NATO'ya katılımına karşı olumsuz açıklamalar gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Hz Ali Camii'nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Türkiye'nin olumsuz bakış açısının değişmediği ifade etmişti.

Erdoğan, 21 Mayıs Cumartesi günü İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Erdoğan görüşmede, İsveç'in, Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını ortaya koyan somut ve ciddi adımlar atmasını beklediklerini dile getirmiş, Türkiye’nin 'Barış Pınarı Harekatı' sonrasında savunma sanayisi alanında İsveç’in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol