birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

İsveç Devlet Silah İhracat Kontrol Dairesi, Türkiye'ye silah ihracatı ambargosunu kaldırdıklarını bildirdi. Açıklamada, kararının İsveç'in Türkiye'nin de üye olduğu NATO'ya başvuru yapmasından dolayı alındığı ifade edildi.

SİYASET 30.09.2022 14:41
İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı
Abone Ol google-news

İsveç Devlet Silah İhracat Kontrol Dairesi (ISP), Türkiye'ye silah ihracatı ambargosunu kaldırdıklarını açıkladı.

ISP'nin açıklamasında, Türkiye'ye yeniden ihracata izin verme kararının İsveç'in Türkiye'nin de üye olduğu NATO'ya başvuru yapmasından dolayı alındığı belirtildi.

Açıklamada, askeri silah ve teçhizatın yanı sıra elektronik ve teknoloji alanlarındaki ürünler için de bu kararın geçerli olduğu ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

ISP, 15 Ekim 2019'da Türkiye'ye silah satışını yasaklamıştı.

ISP Başkanı Karl Evertsson, İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye ile yürütülen müzakerelere ilişkin Expressen gazetesine 29 Mayıs'ta açıklamada bulunmuştu.

İsveç savunma komisyonunun talep ettiği koşullarda silah ihracatı yaptıklarını kaydeden Evertsson, "Türkiye'nin şu an bizim silahlarımıza ihtiyacı yok. Bizden silah almıyorlar. Savunma komisyonundan gelen uygulamaları duruma göre değerlendiriyoruz. Türkiye'ye bugünkü koşullarda silah satabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun