birgün

21° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.12.2019 01:11

İşveren, bize kendi şirketleri arasında geçiş yaptırmış

İşveren, bize kendi şirketleri arasında geçiş yaptırmış

SORU: Ben bir firmada yeraltı maden ocağında madenci olarak çalışmaktayım. 13.12.2018 tarihinde a şirketinde işe giriş yaptık. Bu şirketten haberimiz olmadan 01.07.2019 tarihinde çıkışımız yapılmış. 02.07.2019 tarihinde de b şirketine sigorta girişlerimiz yapılmış. Sadece giriş yapıldığında “Girişlerinizi bu şirkete yaptık” dediler ve 30 Ekim’de madde 4’ten çıkışlarımız verildi habersiz bir şekilde. Biz ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı alabilir miyiz, ayrıca işe iade davası açabilir miyiz? İlk çalıştığımız a şirketi ise tamamen kapatılmış.

YANIT: İfadelerinizden anlaşılan, işverenin size kendi şirketleri arasında geçiş yaptırdığıdır. Burada sigorta primi açısından boşluk olmadığından gün kaybınız söz konusu değil. Ancak bu geçiş işleminin gerekçesi önemlidir. Ayrıca işverenin size bu çıkış giriş işlemleri konusunda bilgi vermek zorunluluğu da var.

Olaya kıdeminiz açısından bakıldığında, aynı işverenin farklı işyerlerindeki çalışmalar birleştirilerek hesaplanacağından kıdem süreniz bakımından bir kayıp söz konusu olmaz. Ancak sözünü ettiğiniz a ve b şirketleri aynı kişiye mi ait, buna da bakmak gerek. Bu işyerinde henüz 1 yılınız dolmadığından kıdem tazminatı hakkınız yok. Sadece ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. İşe iade davası bakımından ise en az 6 aylık kıdem sahip olmanız gerekiyor. İşveren eski şirketi kapatıp sizleri yeni şirkete devir etmekle bu davanın önüne geçmeye çalışmış olabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki bağı kanıtlayıp yine de işe iade davası açabilirsiniz. İşe iade davası için işten çıkarıldığınız tarihten itibaren 1 aylık süre olduğunu hatırlatalım. Vakit geçirmeden bir avukatla görüşmelisiniz.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız