birgün

24° AÇIK

AVRUPA 27.09.2020 22:14

İsviçre’de AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifi reddedildi

İsviçre'de sağcı İsviçre Halk Partisi'nin talebiyle gerçekleşen referandumda, seçmenler AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini reddetti.

İsviçre’de AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifi reddedildi

İsviçre'de seçmenler, Avrupa Birliği ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini bugün bir referandumda oyladı. Referandumda teklife yüzde 61,7 oranında 'Hayır' oyu çıktı.

Referandum sağcı İsviçre Halk Partisi'nin talebiyle gerçekleşti. Referandumdaki teklifi destekleyenler, bu adım sayesinde İsviçre'nin sınırlarını koruyarak istemediği göçmenleri almama hakkına kavuşacağını söylüyordu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, teklife karşı çıkanlar ise iyi durumdaki ekonominin resesyona gireceğini, diğer AB ülkelerinde yaşayan yüz binlerce İsviçrelinin bu hakkının ellerinden alınacağını vurguluyordu.

BAKAN KARŞI ÇIKMIŞTI

İsviçre Adalet Bakanı Karin Keller-Sutter, bunun Brexit'ten daha kötü bir sonucu olacağını belirtmişti.

İsviçre AB üyesi olmamaya yıllar önce karar vermişti. Fakat ülke, AB içindeki serbest ticarete dahil olmak, Brüksel ile ulaşım, çevre, araştırma ve eğitim gibi alanlarda işbirliğinde yer almak istiyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız