birgün

11° AÇIK

DÜNYA 26.09.2021 17:32

İsviçre'de eşcinsellere evlilik hakkı için referandum: Yüzde 64 'evet' dedi

İsviçre'de eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasayla ilgili düzenlenen referandum tamamlandı. Halkoylamasına katılanlarla seçim sonrası yapılan anketin ilk sonucuna göre yasaya onay çıktı.

İsviçre'de eşcinsellere evlilik hakkı için referandum: Yüzde 64 'evet' dedi

Orta Avrupa ülkesi İsviçre'de halk bugün eşcinsellere de evlenme hakkı tanıyan yasa için sandık başındaydı. Türkiye saati ile 13.00'te sona eren oylama işlemleri sonrası gfs.bern adlı kamuoyu araştırma kuruluşunun yaptığı sandık çıkış anketlerinin sonucuna göre seçmenin yüzde 64'ü eşcinsellerin evlenmelerine olanak sağlayan yasaya destek yönünde oy kullandı. Yüzde 3 yanılma payı dikkate alındığında da sonucun değişmeyeceği tahmin ediliyor.

DW Türkçe'nin haberine göre 26 kantondan 19'unda tamamlanan sayım sonuçlarına göreyse yasaya destek oranının yüzde 62,1 olduğu duyuruldu.

Daha önce parlamento ve hükümet tarafından onaylanan yasal düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceğine hükümet karar verecek.

Eşcinsellerin evlilik eşitliğinden yararlanmalarını sağlama konusunda İsviçre, Avrupa'da en geç hareket eden ülkeler arasında bulunuyor. Hükümetin de parlamentonun da kabul ettiği yasal düzenlemeye karşı çıkanlar düzenledikleri imza kampanyasıyla konunun halkoyuna sunulmasını sağladı.

Eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasaya karşı çıkanlar, evlilik bağının sadece bir kadın ile erkek arasında kurulan birliktelik olarak kalması gerektiğini savunuyor. Bu karşıt gruplar son haftalarda ağlayan çocuk görsellerinin de yer aldığı kampanyalarla çocukların eşcinsel birlikteliklerden zarar gördüğü yönünde mesajlar vermeye çalıştı. Eşcinsellerin evlenmelerini reddedenlerin bu bağlamda en çok karşı çıktığı konulardan biri de evlat edinmeleri. Nitekim hükümetin ve parlamentonun onayladığı düzenleme evlat edinmelerini, eşcinsel birliktelik yaşayan kadınların suni döllenme yaptırarak çocuk sahibi olmasını mümkün kılıyor.

Seçimden önce yapılan kamuoyu anketleri de referandumdan evet sonucu çıkacağına işaret ediyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol