birgün

5° AÇIK

AVRUPA 11.12.2020 23:51

İsviçre'de yeni koronavirüs önlemleri açıklandı

İsviçre'de ülke genelinde koronavirüse karşı yeni kısıtlamalar getirildi. Buna göre, pazar günleri sadece eczane, sosyal kurumlar, benzin istasyonları ve kayak alanlarının açık kalmasına izin verilecek.

İsviçre'de yeni koronavirüs önlemleri açıklandı

İsviçre'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 5 bin 136 vaka tespit edilirken, ülke genelinde yeni kısıtlamalar getirildi.

26 kantondan oluşan ve nüfusu 8,5 milyon olan ülkede hükümet, Covid-19 vaka ve ölüm sayılarının düşürülememesi nedeniyle yeni kısıtlamalar getirdi.

Bu gece yarısından itibaren, 22 Ocak'a kadar geçerli olacak kısıtlamalar kapsamında, ülke genelinde marketler, mağazalar, restoranlar ve barlar sadece 19.00'a kadar açık kalabilecek.

Daha önce sıkı tedbirlerle vaka sayılarını aşağı çeken bazı kantonlarda ise restoranlar 23.00'e kadar açık olabilecek.

Ülkede, pazar günleri ise sadece eczane, sosyal kurumlar, benzin istasyonları ve kayak alanlarının açık kalmasına izin verilecek.

24 ve 31 Aralık günleri ise tüm bu iş yerlerinin gece saat 01.00’a kadar açık kalabileceği belirtildi.

Ülkede kısıtlamalar kapsamında, sosyal faaliyetler için en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek. Seyircili tüm organizasyonlar da iptal edildi.

Spor faaliyetlerinin de yine sadece 19.00'a kadar yapılabileceği aktarıldı.

"YENİ ÖNLEMLERE İHTİYACIMIZ VAR"

İsviçre Konfederasyon Başkanı Simonetta Sommaruga, düzenlediği basın toplantısında, "Virüsü kontrol altına alabilmek için yeni önlemler almaya ihtiyacımız var ve bunlar hemen hayata geçirilmeli" ifadesini kullandı.

Öte yandan, ülkede son 24 saatte 5 bin 136 yeni vaka tespit edildi, 106 kişi yaşamını yitirdi.

İsviçre'de şimdiye kadar toplam 373 bin 831 Covid-19 vakası kaydedildi, 5 bin 396 kişi Covid-19'dan hayatını kaybetti.

Ayrıca, son 28 günde ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 1,3'ünde Covid-19 tespit edildi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol