birgün

30° AZ BULUTLU

İsviçre Merkez Bankası 15 yıl sonra faiz artırdı

İsviçre Merkez Bankası, FED'in 75 baz puan faiz artırmasının ardından 50 baz puanlık artış kararı aldı.

EKONOMİ 16.06.2022 12:00
İsviçre Merkez Bankası 15 yıl sonra faiz artırdı
Abone Ol google-news

İsviçre Merkez Bankası (SNB) yetkilileri, artan enflasyonun kontrolden çıkabileceği endişesiyle sürpriz bir şekilde faiz artırma kararı aldı.

Banka düşüşteki politika faizini 50 baz puan artırarak eksi yüzde 0,25’e çekti.

Banka 2007 yılından beri ilk faiz artışı kararını almış oldu. SNB açıklamasında daha fazla sıkılaştırma adımı gerekebileceği belirtildi.

Açıklamada, “Enflasyonu istikrara kavuşturmak için öngörülebilir gelecekte SNB politika faizinde daha fazla artışın gerekli olacağı göz ardı edilemez” denildi.

Artış hamlesi SNB'nin enflasyon görünümündeki değişimle birlikte ve Fed’in enflasyonla mücadelesini yoğunlaştırmak için 75 baz puanlık artış kararından sonra geldi.

Bankanın Mart ayında yaptığı tahmin bu yıl için yüzde 2,1, 2023 ve 2024 için ise 0,9 idi. Revize sonrası ise enflasyon tahmini bu yıl için yüzde 2,8, 2023 için 1,9 ve 2024 için ise 1,6 olarak gerçekleşti.

SNB’nin artış kararı sonrası İsviçre frangı yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. SNB Başkanı Jordan da frangın zayıflaması durumunda döviz satışını ele alabileceklerini açıkladı.

Karar, yatırımcıları ve ekonomistleri önceden ayrıştırmıştı, finansal piyasalar ana oranda bir artış fiyatlandırdı, ancak tahminciler herhangi bir değişiklik beklemiyorlardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol