birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.03.2021 20:25

İtalya, 250 bin doz AstraZeneca aşısının Avustralya'ya ihracatını engelledi

İtalya hükümeti, Oxford-AstraZeneca tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının Avustralya'ya yapılacak olan 250 bin dozluk ihracatını engelleme kararı aldı.

İtalya, 250 bin doz AstraZeneca aşısının Avustralya'ya ihracatını engelledi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele çalışmaları kapsamında dünya genelinde aşı teslimatları gerçekleştirilirken, İtalya hükümetinden Oxford-AstraZeneca aşısının ihracatına yasak geldi.

İHA’da yer alan habere göre, İtalya hükümeti, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısının Avustralya'ya ihracatını engelleme kararı aldı. Karar, İtalya'da yer alan bir AstraZeneca tesisinde üretilen 250 bin aşı dozunu etkileyecek.

AVRUPA KOMİSYONU KARARI DESTEKLİYOR

Hükümetin kararının ise Avrupa Komisyonu tarafından desteklendiği belirtilirken, Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ile anlaşmaya varılan arzın yalnızca bir kısmını tedarik eden şirket arasındaki anlaşmazlığın ardından geldi.

Öte yandan geçen yıl Haziran ayında kurulan AB aşı programı kapsamında blok, üye ülkeler adına aşı alımını müzakere etmişti. Eski İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Ocak ayında yaptığı açıklamada, hem AstraZeneca hem de Pfizer'in aşı tedariklerinde yaşanan gecikmeleri "kabul edilemez" olarak nitelendirmiş ve şirketleri sözleşmelerini ihlal etmekle suçlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol