birgün

22° AÇIK

İtalya, Amazon'a 1 milyar 128 milyon avro ceza kesti

İtalya Rekabet Kurumu, online satış platformu Amazon'a 1 milyar 128 milyon avro ceza kesti. 'E-ticarette pazar hakimiyetini rakipleri aleyhine kötüye kullanmak' gerekçe olarak gösterildi.

DÜNYA 09.12.2021 14:55
İtalya, Amazon'a 1 milyar 128 milyon avro ceza kesti
Abone Ol google-news

İtalya Rekabet Kurumu (Antitrust), ABD merkezli online satış platformu Amazon’a, e-ticarette pazar hakimiyetini rakipleri aleyhine kötüye kullanmaktan 1 milyar 128 milyon avro ceza kesti.

Rekabet kurumundan yapılan yazılı açıklamada, Amazon'a Avrupa ve İtalya'daki lojistik ağını e-ticarette rakipleri aleyhine baskın şekilde kullanmaktan Avrupa Birliği (AB) normlarına aykırı davrandığı gerekçesiyle 1 milyar 128 milyon avro ceza kestiği belirtildi.

Amazon ise İtalya Rekabet Kurumu'nun bu cezasına tepki gösterdi. Şirketten yapılan açıklamada, bu ceza "haksız ve orantısız" olarak nitelenirken cezaya itiraz edileceği kaydedildi.

İtalya Rekabet Kurumu, 23 Kasım'da ise Amazon ve teknoloji firması Apple'a, piyasada rekabet kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle başka bir hadiseden Amazon'a 68,7 milyon avro, Apple'a 134,5 milyon avro olmak üzere toplam 203,2 milyon avroluk para cezası vermişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun